Menu

Sonbahar sendromu ve kurtulma önerileri

sonbahar sendromu

Sonbaharda insanların enerjileri yerlerde sürünebilmektedir. Yoğun iş yaşantısına, strese ve soğuk algınlığına karşı alınması gereken tedbirler bulunmaktadır. İşte, sonbahar sendromu ve kurtulma önerileri;

sonbahar sendromu sebepleri

Sonbahar mevsiminde 2-3 aylık kürlerle vücuda enerji ve bağışıklık desteği sağlanması lazım. Her yaş için bağışıklığın desteklenmesi açısından beta-glukan taşıyan ürünlerin kullanılması gerekmektedir. 35 yaşından itibaren de Kore Ginseng kökü özütünün kullanılması oldukça faydalıdır. Daha genç yaşta olanların vitamin destekleri almaları yeterli olacaktır. Bunlara ilaveten bitki çaylarının tüketilmesi de önerilmektedir. Tedbir amaçlı, özellikle kalabalık ortamlarda fazla vakit geçirenlerin günde 1-3 kez ıhlamur veya adaçayı tüketmelerinde fayda vardır. Gün içinde tıbbi nane yağı ile lavanta yağı karışımının koklanması, enerjinin yenilenmesi bakımından önemli katkı sağlamaktadır.

uykusuzluk sonbahar sendromu

Sonbahar ve kış aylarında görülen depresyon durumlarının sebebi olarak azalan güneş ışığı gösterilmektedir. İnsanların bundan olumsuz etkilendikleri bilimsel bir gerçektir. Güneş ışığı, serotonin hormonunun öncülü olan melatonin hormonu az salgılandığı için, ortaya çıkan serotonin eksikliğinin depresyona yol açabildiği bilinmektedir.

sonbahar sendromunda önlemler

Sonbahar sendromunun belirtileri: Bütün gün devam eden keyifsizlik, istek eksikliği, iştahsızlık, uykusuzluk, yorgunluk, konsantrasyon azalması, baş ağrısı, suçluluk hissetme, mide ve bağırsak sorunları, fiziksel memnuniyetsizlik ve daha önceden zevk alınan şeylerden tat alamama gibi belirtiler göstermektedir.

antidepresan

Anti-depresan ilaç kullanımı günümüzde oldukça yükseldi. Bir doktor tavsiyesi olmadan bu ilaçların kullanılmaması gerekiyor. Depresyon ile ilgili belirtiler 1 aya yakındır devam ediyorsa, ilaç kullanılmaya başlanması uygundur. Bunlar bağımlılık yapmayan ve uyuşturucu özelliği olmayan ilaçlardır. İlaç tedavisinin yanı sıra, sonbahar ve kış aylarında az görülen güneş ışığından mümkün olan en fazla oranda faydalanılması gerekmektedir. Rejim yapanların da ağır karbonhidratlı bir rejimden kaçınmaları gerekmektedir.

One Response
  1. Anonim Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.