Son 10 yılın Nobel Barış Ödülleri
Menu

Son 10 yılın Nobel Barış Ödülleri

nobel barış ödülleri

1901 yılında Norveç’te kurulan organizasyon edebiyat, kimya, fizik, tıp ve barış ödülleri olarak beş ayrı kategoride Nobel ödüllerini dağıtmaktadır. Verilmekte olan Nobel Ödülleri her yıl heyecanla bekleniyor. Sizlere son 10 yılda verilmiş olan Nobel Barış Ödüllerini sıralayalım istedik.

2013 nobel barış ödülü

2013 Nobel Barış Ödülü: Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne ( OPCW ) kimyasal silahları ortadan kaldırmak adına yaptıkları çalışmalardan dolayı verildi.

2012 nobel barış ödülü

2012 Nobel Barış Ödülü: Barış, uzlaşma, demokrasi ve Avrupa’da insan haklarının ilerlemesine katkıda bulunduğu için Avrupa Birliği’ne verildi.

2011 nobel barış ödülü

2011 Nobel Barış Ödülü: 2011 yılında verilen Nobel Barış Ödülü üç kişiye paylaştırıldı. Kadınların güvenliğini sağlamak, kadınların tam katılımını sağlayarak şiddet içermeyen mücadele ve kadın hakları için barışa yönelik çalışmalarından dolayı Afrika’nın demokratik yollardan seçilen ilk kadın başbakanı olan Liberya Başbakanı Ellen Johnson Sirleaf, Liberya’da kadınların seçimlere katılımını sağlamak, uzun süren savaşa son vermek için kadınları örgütleme çalışmalarından dolayı Leyman Gbowee ve Yemen’de demokrasi ve barış mücadelesinde öncü bir rol oynayan Tawakkul Karman’a verildi.

2010 nobel barış ödülü

2010 Nobel Barış Ödülü: Çin’de temel insan hakları için yaptığı uzun ve şiddet içermeyen mücadelesinden dolayı Liu Xiao Bo’ya verildi.

2009 nobel barış ödülü

2009 Nobel Barış Ödülü: Halklar arasında uluslar arası diplomasi ve işbirliğini güçlendirmek adına gösterdiği olağanüstü çabaları, vizyonuna özel önem ve nükleer silahların olmadığı bir dünya oluşturmak için gösterdiği çabalardan dolayı ABD Başkanı Barack Obama’ya verildi.

2008 nobel barış ödülü

2008 Nobel Barış Ödülü: Uluslar arası anlaşmazlıkları çözmek için birçok kıtada gerçekleştirdiği ve 3 yıldan uzun bir süre içindeki çabaları nedeniyle Martti Ahtisaari’ye verildi.

2007 nobel barış ödülü

2007 Nobel Barış ödülü: 2007 yılındaki ödül Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli ( IPCC ) ile Amerikalı siyasetçi Al Gore’a verildi. İnsan kaynaklı iklim değişiklikliği konusunda insanları bilgilendirmek için gösterdikleri çabalar ve iklim değişikliğine karşı alınacak gerekli önlemler konusundaki çalışmalarından dolayı verildi.

2006 nobel barış ödülü

2006 Nobel Barış Ödülü: Ekonomik ve Sosyal kalkınma oluşturabilmek için yaptıkları çalışmalardan ötürü Muhammed Yunus ve Grameen Bank’a ortaklaşa verildi.

2005 nobel barış ödülü

2005 Nobel Barış Ödülü: Askeri amaçlı nükleer enerji üretimini önlemek ve barışçıl amaçlarla kullanılmasını sağlamak adına yaptıkları çalışmalardan dolayı Muhammed El Baradey ile Uluslar arası Atom Enerjisi Ajansı’na ( IAEA ) ortaklaşa verildi.

2004 nobel barış ödülü

2004 Nobel Barış Ödülü: Sürdürülebilir kalkınma, demokrasi ve barışa yaptığı katkılardan dolayı Wangari Maathai’ ye verildi.
One Response
  1. umut Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.