Menu

Soğukta neden titreriz

titreme sebebi

İnsan vücudu çok düzenli işleyen bir makinedir. Vücudumuz saati ayarlanmış şekilde, tüm sistemleri kontrol eder. Nefes alma, kalp atımı, kan basıncı, terleme hepsinin belirli noktalarda harekete geçirir ve düzenler. Bu işlemlerden biri de titremedir. Vücut sıcaklığımız düştüğünde, titreyerek tekrar ısınmamızı sağlar.

titreme sebepleri

Vücut sıcaklığımız 37 derecedir. Bu nedenle metabolizmamız bu sıcaklığı sabit tutmak için ayarlanmıştır. Beynimiz biz fark etmesek de, sıcaklığı sürekli olarak ölçer. Vücut sıcaklığı düşmeye başlayınca, kaslarımız hızla harekete geçer. Sıkışıp, genişleyerek titremeyi başlatırlar. Bu hareket ile, ekstra sıcaklık sağlanır. Vücut sıcaklığı normal hale gelinceye kadar titreme devam eder. Çene kemiklerinin birbirine çarpması, sıkılaşan ve gerilen çene kasları nedeni ile oluşur.

Father Checking Son's Forehead for Fever

Ateşiniz çıkmaya başladığında veya ateşlendiğinizde titreme oluşur. Ateşin çıkmaya başlayacağı zaman beyin uyarılır. Bu nedenle vücut kendini ısıtmak için titremeye başlayabilir. Ateş oluştuğunda oluşan titreme, soğuk havada olmaktan çok daha kuvvetlidir. Vücut sıcaklığı hızla artar ve ateşiniz yükselir. Pek çok ameliyat sonrası titreme görülebilir. Kullanılan ilaçlar, vücudumuzun termometresini etkileyerek sıcaklığı yanlış algılamasını sağlar. Yan etkisel bir durumdur ve 1-2 saat içinde düzelir.

titreme sorunu

Titreme, aslında bir sinyaldir. Vücudunuz size, titreyerek soğuktan kaçınmanızı söyler. Üstünüze kalın bir şeyler almak gerekliliği ya da ateşinizin çıkacağı sinyali verilir. Vücudumuz, yaşlandıkça dış ortam ve metabolizma sıcaklığını algılama yeteneği hızla düşer. Bu nedenle normal sıcaklıklarda bile üşüme, titreme görülebilir. Bu nedenle yaşlılar dikkatli olmalıdır. Vücudumuzun uyguladığı diğer olaysa terlemedir. Vücut sıcaklığımızı düşürmek için metabolizmamız terleme işlemi yapar. Ter ile vücut hızla soğutulur. Terleme ve titreme tamamen duyularımızın ve iç termometremizin hassas ayarlarıdır. Bu iki doğal olay sayesinde sağlıklı kalırız.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.