Menu

Soğuk algınlığına yakalanmamak için ne yapmalıyız?

Soğuk algınlığı ve gribe yakalanmamak için çeşitli önlemler almak gerekmektedir.  Özellikle bu sene grip ve soğuk algınlığı yüzünden uzun süre yataklara düşülüyor. Bu yıl kışın çok soğuk geçmesi nedeni ile hastalığın çok hızla yayıldığını görüyoruz. Uzmanlar, bu hastalıklara yakalanmamak için yapılması gerekenleri listelediler. İşte liste ;

Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirin ; Bağışıklık sistemi, vücuda giren mikroplar ile savaşır ve bizi korur. Bağışıklık sistemi kuvvetli olan insanlar, çok az hasta olurlar, kanser gibi hastalıklara yakalanma oranları düşüktür. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için, sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Bol multivitamin alınmalıdır. Spor yapılmalı ve dengeli beslenilmelidir.

C vitamini alın; C vitamini vücududmuz tarafından üretilmez. Fakat, vücuda çok gereklidir. Bağırsaklarda demir emilimi C vitamini sayesinde olmaktadır. Ayrıca bağışıklık sisteminin gelişmesi onun sayesinde olmaktadır. Bol C vitamini içeren meyve ve sebzeler tüketilmeli ek olarak vitamin hapları kullanılmalıdır.

Sıvı gıdalar alın ; Mümkün olduğunca sıvı gıdalar tüketin. Bol soğanlı sebzeler, baklagilli çorbalar ve meyve suları bol miktarda tüketilmelidir.

Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek ; Daha az et yemek ve ağırlıklı olarak sebze ve meyve tüketmek bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirecektir. Bol C vitamini almamızı kolaylaştıracak ve sindirimi rahatlatacaktır.

Soğuğa vücudunuzu alıştırın ve hareket edin ; Sabahları erken saatlerde yürüyüş yapın, yüzün ve koşun böylece soğuğa karşı vücudunuzu alıştırmış olacaksınız. Zaman içinde daha az üşüdüğünüzü fark edeceksiniz.

Çok kalın ve çok ince giyinmeyin ; Kışın soğuklarda çok kalın giyinirseniz terlersiniz böylece vücut sıcaklığınız düşer ve daha çok üşürsünüz. İnce giyinirseniz çok üşürsünüz. Bu nedenle tam ortası olacak şekilde ne kalın ne de ince giyinmemeye dikkat edin.

Evi mutlaka havalandırın ; Her gün mutlaka 1 saat kadar evinizi havalandırın. Yatak çarşaflarınızı haftada 2 kez değiştirin ve her gün çarşafları silkeleyin. Böylece grip mikroplarına ve diğer hastalıklara karşı önlem almış olursunuz.

Stresten uzak durun ; Stres vücudun bağışıklık sistemini düşürür. Böylece hastalıklara daha açık bir hale gelirsiniz. Stresten olabildiğince uzak durun.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.