Menu

Soğuğun faydaları

buz baş

Soğuk ve buz, vücudumuz da oluşan çoğu hastalıkta tedavi edici etkiye sahiptir. Bu gün pek çok hastanade tedavi olarak soğuk kullanılır. İşte, soğuğun faydaları ;

baş ağrısı

Baş ağrıları ; Baş ağrılarında uygulanan buz kompresleri cilt yüzeyine yakın olan sinirleri uyuşturur ve ağrıyı dindirir. Bu nedenle baş ağrılarında sıklıkla buz kompresi uygulanır.

cilt lekeleri

Cilt lekeleri ; Cilt yüzeyinde olan çil, doğum lekeleri, yanık ve güneş izleri buz tedavisi ile temizlenir. Genelde pek çok güzellik merkezinde uygulanan bu işlemde baskılı bir şekilde buz kompresi yapılır.Bu uygulama, %50 civarında leke tedavisi yapmaktadır.

saç dökülmesi

Dökülen saçlar ; Dökülen ve seyrekleşen saçlarda uygulanan buz kompresi, kan damarlarını büzüştürüp, saç köklerini beslemektedir.

eklem ağrıları

Eklem ağrıları ; Çok eski zamanlardan bu yana düşme, zedelenme ve şişliklerde hemen buz uygulanırdı. Eklem ağrılarında, romatizmaya buz kompresi çok iyi gelmektedir.

soğuk hava

Soğuk hava ; Metabolizmayı hızlandırır. Yurt dışında, -110 derecelik soğuk odalarda yaklaşık 2-3 dakika arası insanlar özel terapiler görüyorlar. Bunun sebebi, vücudun kendini ısıtmak için hızlanması ve kalori yakmaya başlamasıdır. Bu nedenle sabah soğuklarında 10-15 dakika kadar yürümek çok faydalıdır.

ödem

Ödemlerde ; Ödem oluşumu olan noktalara yaklaşık 48 saat boyunca, 1 saat arayla 10 dakika kadar buz kompresi yapmak, ödemi yok edecektir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.