Soğuğun faydaları
Menu

Soğuğun faydaları

buz baş

Soğuk ve buz, vücudumuz da oluşan çoğu hastalıkta tedavi edici etkiye sahiptir. Bu gün pek çok hastanade tedavi olarak soğuk kullanılır. İşte, soğuğun faydaları ;

baş ağrısı

Baş ağrıları ; Baş ağrılarında uygulanan buz kompresleri cilt yüzeyine yakın olan sinirleri uyuşturur ve ağrıyı dindirir. Bu nedenle baş ağrılarında sıklıkla buz kompresi uygulanır.

cilt lekeleri

Cilt lekeleri ; Cilt yüzeyinde olan çil, doğum lekeleri, yanık ve güneş izleri buz tedavisi ile temizlenir. Genelde pek çok güzellik merkezinde uygulanan bu işlemde baskılı bir şekilde buz kompresi yapılır.Bu uygulama, %50 civarında leke tedavisi yapmaktadır.

saç dökülmesi

Dökülen saçlar ; Dökülen ve seyrekleşen saçlarda uygulanan buz kompresi, kan damarlarını büzüştürüp, saç köklerini beslemektedir.

eklem ağrıları

Eklem ağrıları ; Çok eski zamanlardan bu yana düşme, zedelenme ve şişliklerde hemen buz uygulanırdı. Eklem ağrılarında, romatizmaya buz kompresi çok iyi gelmektedir.

soğuk hava

Soğuk hava ; Metabolizmayı hızlandırır. Yurt dışında, -110 derecelik soğuk odalarda yaklaşık 2-3 dakika arası insanlar özel terapiler görüyorlar. Bunun sebebi, vücudun kendini ısıtmak için hızlanması ve kalori yakmaya başlamasıdır. Bu nedenle sabah soğuklarında 10-15 dakika kadar yürümek çok faydalıdır.

ödem

Ödemlerde ; Ödem oluşumu olan noktalara yaklaşık 48 saat boyunca, 1 saat arayla 10 dakika kadar buz kompresi yapmak, ödemi yok edecektir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.