Menu

Şizofreni nedir

baş

Şizofreni bir tür beyin hastalığıdır. Diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi alevlendiği ve yatıştığı zamanlar vardır. Tedavisi mümkündür fakat çok küçük yaşlarda başlayınca kişilik bölünmelerine ve kişiliğe yerleştiğinden zor tedavi edilir.

şizofreni

Şizofreniyi çoğumuz tehlikeli canilerin yaşadığı bir rahatsızlık olarak görürüz. Şizofrenin bunlarla alakası yoktur. Şizofrenler çok nadir çevrelerine zarar verir ve ayrıca kişilik bölünmesi de yaşanmaz. Hastalıkta, zıt duygular yaşanabilir. Bir şeyi çok sevebilir veya nefret edebilirler. Korunmak için bir aşı ya da ilacı yoktur.

3

Şizofren hastalarında gerçek ve hayali ayırt edememe, mantığın çalışmaması, toplumsal kurallara uymama sıklıkla görülür. Zaman zaman konuşma ve hatırlama yeteneği kaybolabilir. Fakat, bu belirtilerin bunama ile alakası yoktur. Yapılan araştırmalarda, dopamin ve serotonin hormonlarının bu hastalıkta etken olduğu anlaşılmıştır. Sıklıkla 15-25 yaşları arasında ortaya çıkmaktadır. 40 yaş sonrası çok nadir olarak görülür.

4

Günümüzde uygulanan tedaviler ile bu hastalık kontrol altına alınabilmektedir. fakat, hastalığı tam olarak tedavi etmek ne yazık ki mümkün değildir. Normale dönemeyen  hastaların sadece atakları kontrol altına alınmaktadır. İlaçların pahalı olması ve bir süre sonra kullanılmaması ise tedaviyi zor bir sürece sokar.

5

Şizofrenler, dünyaya bizden farklı bakarlar. Sesler, hayaller ile dış dünyalarını karışık algılarlar. Ankisiyete artışı, heyecan ve korku sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Yavaş bir şekilde ortaya çıkan şizofreni dikkat toplamada güçlük, içine kapanma, dine bağlılık ve kara sevda ile kendini gösterebilir. Bu başlangıç belirtileri arkasından hastalık başlar.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.