Sivilce tedavisi
Menu

Sivilce tedavisi

aknebaş

Ciltte bulunan gözenekler ölü deri ile dolar ve tıkanır, bakteriler üremeye başlar böylece farklı büyüklükte sivilceler yani akneler oluşur. Cerahatli olan bu sivilceler bakteri içerdiğinden asla sıkılmamalıdır. Yoksa cilt yüzeyine dağılabilirler. Sivilce tedavisinde kullanılan çeşitli kremler tıkanmaları engelleyerek, sivilce oluşumunun önüne geçerler. Antibiyotikler, bakterileri tedavi ederler. Fakat sivilce oluşumunun ana nedeni hormonlardır.

akne nedir

Sivilce oluşumunun önüne geçmek için ; Sağlıklı beslenmek ve bol su içmek gereklidir. Su cildin esnekleşmesini sağlamakla birlikte ciltte bulunan artıkların dışarı atılmasını sağlar. Böylece tıkanmalar en aza iner. Bol egzersiz yapmak kan dolaşımını harekete geçirir böylece cilde çok daha fazla oksijen taşınır. Cilt güzelleşir. Ciltte sivilcelenme varsa mümkün olduğunca az dokunmak gereklidir. Çünkü ellerimizle bakteri taşırız. Bunun dışında sigara ve alkol kullanmamak, stres yaşamamak gereklidir.

akne tedavi

Güneş ışınları cilt için iyi değildir ve sivilcelenmeyi arttırır. Bakteriler genelde nemli ortamları sevdiklerinden, nemli kıyafetler ile gezmeyin, terleyince üstünüzü değiştirin. makyaj malzemeleri gözenekleri tıkayabilir bu nedenle çok iyi cilt temizliği yapın. Nemlendiricileri alırken içinde yağ içermeyenleri tercih edin.

akne izi

Sivilce tedavisinde ;  Sivilceler ciltte yoğunlarsa ve iz bırakıyorlarsa mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Sorun hormonal olabilir. Yapılan tahliller neticesinde özel bir tedavi uygulanabilir. Sivilce izleri için, uygulanan peeling ve laser yöntemleri son yıllarda çok başarılıdır. Fakat bu uygulamalar için sivilce sorununun kaynağı mutlaka çözümlenmelidir.

akne
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.