Sis nedir
Menu

Sis nedir

sis baş

Sis, bulutların toprak yüzeyine kadar inmesi ile oluşur. Aslında buluttur. Sis genelde akşam saatlerinde ve sabah aydınlanmaya başladığında sıklıkla görülür. Deniz yüzeyinde akşamları olabilir.

sis1

Sisin akşam ve sabah saatlerinde görülmesinin sebebi, soğuk olan hava akımlarının suyun ya da karanın sıcak olan kısmı ile birleşmesiyle oluşur. Sonbaharda sık görülmesinin sebebi, hava topraktan ve sudan daha hızlı soğuduğu içindir. Yani su daha sıcaktır fakat hava akımları soğumuştur. Akşam olunca, toprak soğur, alçakta olan hava topraktan daha soğuktur. Bu soğuk hava nemli, sıcak hava ile birleşince sis oluşur.

sis2

Sehirlerde sis çok fazla görülür. Bunun sebebi şehir havasının kül, partikül ve toz ile dolu olmasıdır. Bu kirli hava katmanının nemli katmanlar ile birleşmesi kalın sisi tabakalarını oluşturur. Sisin bulutlardan daha yoğun olmasının nedeni, siste bulunan suyun küçük zerrecikler halinde olmasıdır. Bu zerrecikler gün ışığını fazla absorbe ettiğinden sis daha yoğun ve kalın bir tabaka halinde gözükür.

sis4

 

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.