Menu

Sirkencübin Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Sirke, bal ve suyla yapılan bir içecek. 17 Aralık’ta Konya’daki Mevlana törenlerinde konuklara ikram edildi.

Eski Farside serke =sirke ve angabin=bal kelimelerinin birleşmesinden türemiş.Eskiden Marulu tatlı bir lezzetle bulusturma adeti Iran’da da var.

Marul naneli sirkeli bir şerbet olan “sekancabin” e batirilarak yeniyor.

Eskiden bizde de olan ve sekencebin sirkence bin de denen bu şurup ya da şerbet taze nane, su, sirke ve sekerden yapiliyor .

Sirke yadirgatici gelse de limon suyu gibi keskinlik veriyor. .Sayın Nevin Halıcı’nın ‘Mevlevî Mutfağı’ kitabınında da bu tarife yer verilmiş.

Tabii.. O dönem insanlar, yemek arasında çeşitli şerbetler içerek, daha rahat ve çok yiyebiliyorlar. Ama sirkencübinin özellikle hazmettirme özelliği var, çünkü içinde sirke var.

Sirkeyi sade içemeyeceğiniz için de bal konuyor Bizler.Ege’de özellikle otları sirkeli su ile yıkarız Mikropların ölmesi
için..Çünkü sirke asetik asittir. Koruyucu sağlık amacıyla

Vücudu detoksifiye eder.Günde bir kez sabahları aç karnına alınması tavsiye olunur.Bizde ve bazı yörelerinde yıkanan otlar sirkeye batırılarak yenmektedir.

Birde yoğurt sirke ve tuz ile yapılan ve özellikle yeşil salatalarda kullanılan bu sos şeklini de deneyin derim.Bizler egede pek
sirke almayız.

Çünkü kendimiz evde yaparız bu işlem eskiden her evde uygulanırken günümüzde azalmıştı Salatalara tuz da koymayız bu sosu
kullanırız.

Sizlere aşağıda reçeteyi sundum.14 Şubat ta Ayvalıktan Manisa ya bize gelen guruptan değerli ağabeyimiz beraberinde getirdi ve bizlere tattırdı anlattı ve bilgilendirdi Eksik olmasın .

Büyük usta yine muhteşem. Deryalar gibi Neler anlattı bize .insan dinlemeye doyamıyor.

İşte günün mevzusunu akılda kalanları sizlere nakletmeye çalıştım.

sizde denemek istermisiniz.? Sevgilerimle mutlu ve sağlıklı günler dilerim.Afiyetler olsun

İçmek için yapılanı:

4 tatli kasigi bal
4 tatli kasigi uzum sirkesi
4 bardak su

Salata sosu:

2 yemek kaşığı yoğurt
2 ” ” Sirke
1 Çay kaşığı Tuz.

One Response
  1. yakup gedik

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.