Sinüzit hakkında bilmeniz gerekenler
Menu

Sinüzit hakkında bilmeniz gerekenler

sinüzit

Yüzümüzde, burun, şakak ve göz çevresinde ki boşluklara sinüs denilir. Genellikle her insanda 15-20 adet sinüs vardır ve bu boşluklar burun kanalına açılır. Burun içinde üretilen mukus, burnun nemli kalmasını sağlar fakat bazen mukoza iltihaplanır ve boşluklara iltihap yayılır. Bu hastalığa sinüzit denilir.

Burnun yapısının eğri olması, burun kemiğinin kırıklığı mukus akışını engelleyerek sinüzite neden olabilir. Nezlesi olanlar ile alerji sorunu yaşayanların sinüzite yakalanma şansları yüksektir. Nezle 1 haftadan fazla sürerse kesinlikle sinüzittir.

sinüzit hakkında

Sinüzit belirtileri nelerdir ?

Gözde, başta ağrılar, öksürürken ağrıların artması sinüzit belirtisidir. Öksürürken, boşluklarda olan basınç arttığından ağrı şiddetlenir.

Burun akıntısı sarı yeşilimsidir. İltihaplıdır ve solunum yollarına ulaşınca bronşite döner.

Boğaz ağrısı, yeterince koku alamama, diş ağrısı sinüzit belirtisidir.

Çift görme, göz ve alın bölgesi şişlikleri sinüzit belirtisidir.

Öncelikle kesinlikle bir KBB uzmanına başvurulmalıdır. Başınızın ağrıması ve burun akıntınıza göre tanı koyulur. Sinüsler için istenilen röntgen ile teşhis koyulur. Bazen endoskopi bazen de bilgisayarlı tomografi ile tanı koyma yapılabilir.

Sinüzit tedavisi nasıl yapılır ?

Soğuk algınlığına yakalanmamak sinüziti engellemektedir. Basit nezleler bile bu hastalığa neden olabilir. Havanın kirli, dumanlı olması, klimalı ortamlarda kalmak, vantilatör kullanmak sinüzite neden olur. Burun tıkanıklığı ve iltihabı dişlerde oluşan iltihaplar sinüzite neden olur. Alerjisi olanların, alerjenlerden uzak durması gerekir. Sinüzit tedavisinde, hastalara antibiyotik verilerek iltihabın burun boşluklarında kurutulması hedeflenir. Bazen, iltihabın bölgeden aspire edilmesi gerekebilir. Sinüzite neden olan engellerin ortadan kaldırılması ile hastalık engellenir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.