Menu

Sinüs iltihabı hakkında bilinmeyenler

sinüs1

Genelde grip ve soğuk algınlığı geçirdiğinizde burun akıntısı ve tıkanması yaklaşık 4-5 gün içinde düzelmelidir eğer devam ediyorsa, sinüs iltihabı başlamıştır. Mantar veya bakteri, virüs kaynaklı sinüs iltihapları yaşanmaktadır. Fakat, en fazla görülen bakteri kaynaklı olandır.

sinüs3

Sinüslerde olan iltihap bulaşıcıdır. Sinüzit ise bulaşıcı değildir. Fakat, başka bir insandan aldığınız enfeksiyon nedeni ile sinüzit başlayabilir. Virüs kaynaklı üst solunum yolu enfeksiyonları ve alerjik nezlede burun akıntısı şiddetlidir fakat akıntı renksiz ve hafiftir. Bu akıntı yaklaşık 4-5 gün içinde sarı ve yeşil renge ve kıvama kavuşursa sinüslerde iltihap başlamış olur.

sinüs4

Sinüzit vakalarında genelde doktorlar size hemen antibiyotik kullandırmaya başlarlar. Alerji ve mantar kaynaklı olanlarda sinüzit tedavisinde antibiyotik pek etki etmez sadece şikayetleri azaltır. Bu nedenle gelişigüzel antibiyotik kullanılmamalıdır. İyileştiğinizi sandığınız noktada sinüs iltihabı çok daha hızlı ilerleyerek sizi zor durumda bırakabilir.  Sinüzit hastalığının hayat boyu çekilen bir hastalık değildir fakat tedavi edildikten sonra tekrar nüksedebilir. Pek çok insan, hayatının farklı dönemlerinde sinüziti tekrar yaşayabilir.

sinüs5

Her sinüzit hastası için farklı tedavi yolları uygulanmaktadır. Özetle tek tip bir tedavi yöntemi yoktur. Sinüs ameliyatlarında tıkalı olan sinüsler ve kanallar açılır, genişletilir. Küçük odacıklar tam manası ile temizlenirken, kafa içi, yanak ve alın sinüsleri tam olarak boşaltılamaz. Beyin, gözler ve büyük damarların yakınında olan bu ameliyatlar ciddi komplikasyonlar yaratabilir. Bu komplikasyonların engellenmesi için çok iyi ve tecrübesi gelişmiş bir cerrahın ameliyat yapması önemlidir. Bilgisayar destekli cerrahi ile yapılan sinüs ameliyatları bu nedenle çok daha başarılıdır. Bu teknoloji sayesinde cerrah hangi sinüsün dolu olduğunu milimetrik olarak tespit eder. Komplikasyon riski neredeyse 0’a kadar düşer.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.