Sık tükettiğimiz gıdalardaki şeker oranı
Menu

Sık tükettiğimiz gıdalardaki şeker oranı

şeker

Sık tükettiğimiz gıdalardaki şeker oranı: Şeker tüketmek sadece bir bağımlılıktır. Aslında günde 25 gr. kadar şeker tüketmek vücudumuza yeterlidir. Vücudumuz kendisi için gerekli olan şekeri kendisi üretmektedir. Şeker, başta kanser olmak üzere pek çok hastalığı tetikleyen ve metabolizmayı bozan bir gıdadır. Pek çok uzmana göre, tatlı bir zehirdir. Küçük yaşlardan itibaren şeker kullanımının başlaması ile şeker bir bağımlılık haline gelmektedir.

Son yıllarda şeker hastalığının artması nedeni ile şeker kaynaklı pek çok hastalık ortaya çıkmıştır. Son yıllarda Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, şeker hastalığı dünyanın en tehlikeli ve ölümcül hastalıkları sıralamasında 3. Sıraya gelmiştir. Özellikle hazır gıdaların fazla tüketilmesi ve şekerin rafine olarak alınmasının da olan artış kaynaklı şeker hastalığının 1-2 yıl içinde en tehlikeli 1. Hastalık olması beklenmektedir.

gıdaların şeker oranları

Dünya Sağlık Örgütü bu yıl büyük bir inceleme yaparak, günlük tükettiğimiz pek çok gıdanın şeker değerlerini ortaya çıkardı. Yiyecek ve içeceklerde olan doğal şeker, hazır gıdaların içinde olan şeker oranları gerçekten çok korkutucudur. Ürünlerde olan şeker düzeyleri küp şeker üzerinden değerlendirilerek, listelendi. Önerilen ve kullanılması gereken bir günde 6 küp şeker olmalıdır. Oysa, hepimiz günde 20-25 küp şeker kullanmaktayız. Tuzlu gıdalarda bile şeker oranının yüksek olması gerçekten kaygı verici bir durumdur.

Hangi gıdada ne kadar şeker var?

1 kap meyveli dondurma 25.5 küp şeker içerir,

1 bardak milkshake, 12 küp şeker içermektedir,

500 ml. portakal suyu, 10 küp şeker içerir,

1 adet orta boy mango, 9 küp şeker,

1 bardak kremalı çikolata, 10 küp şeker,

1 kutu kola, 7.5 küp şeker,

1 bar çikolata, 6.5 küp şeker,

1 kutu enerji içeceği, 5.5 küp şeker,

1 bardak elma suyu, 5 küp şeker,

1 bardak hazır çorba, 5 küp şeker,

1 elma, 4.5 küp şeker,

1 orta boy muz, 3.5 küp şeker,

1 kap meyveli yoğurt, 2.5 küp şeker,

2 adet havuç 1 küp şeker,

1 adet kremalı bisküvi 1 küp şeker içermektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.