Menu

siğil nedenleri nelerdir siğil nasıl bulaşır siğil tedavisi siğil dua ile tedavi edilebilir mi?

Siğiller; derinin üst tabakasına veya mukozaya yerleşen Human Papillomavirüs / HPV olarak bilinen bir virüse ait infeksiyonlardır. Siğillerin şekli bulunduğu bölgeye veya tipine göre değişmekle beraber, genellikle deriyle aynı renkte, kabarık, nasırımsı sert görünümdedirler

Siğilleri 4 ana grupta toplayabiliriz

1-YAYGIN SİĞİLLER/VERRUCA VULGARİS: Ellerde, parmaklarda ve tırnak çevresinde görülen bu tip siğiller çok yaygındır.Deri bütünlüğünün bozulduğu durumlarda (tırnak yeme/yolma, vb.) daha kolay çıkar.çocuklarda sık görülür.

2-AYAK TABANI SİĞİLLERİ/PLANTAR WARTS: Tek veya çoklu gruplar (mozaik warts) halinde olabilir.Diğer siğillerden farklı olarak deri içine gömülü görünümdedirler ve ağrı yapabilirler. Vücut ağırlığının basısına bağlı olarak bu şekilde gelişirler. Üzerlerinde kanama odaklarını gösteren kırmızı/siyah noktacıklar olabilir.Ağrı, siğilin büyüklüğüne ve derinliğine (basıya) göre değişir.

3-DÜZ SİĞİLLER/FLAT WARTS: Nispeten küçük,yumuşak ve üzerleri düz siğillerdir.Sayıları çok fazla olabilir. Vücudun her yerinde olabileceği gibi, yoğunluk yüz ve saçlardadır.Düz olmaları nedeniyle gözden kaçabilirler.

4-ETEK SİĞİLLERİ/GENİTAL WARTS/KONDİLOMA: Erişkinlerde daha sık görülür ve yaşam kalitesini etkiler. Farklı büyüklük ve sayıda olabilir. Genital organların dışında ve bayanlarda vajen, servix gibi iç kısımlarda da olabilir.Çok eşli ve güvenlik önlemi olmadan cinsel temasta bulunanlarda rastlanır. Bu tip, özellikle bayanlarda servixi (rahim ağzını) uzun süre tedavi edilmeksizin tutarsa kansere kadar giden değişikliklere neden olabilir.

Bulaşma

Siğiller direk kişiden kişiye temasla bulaşır.Nadiren indirek yollarla bulaşabilir. Siğiller bulaştıktan sonra hemen belirmezler.Kuluçka dönemi aylarca sürebilir. El, ayak tabanı ve düz siğillerin bulaşma riskleri düşüktür.Ancak etek siğillerinin bulaşma özelliği çok yüksektir,bulaşma yolu da cinsel temastır. Siğillerin indirek bulaşma yolları arasında ortak kullanılan havlu,bornoz terlik gibi giysiler ile havuz,hamam ve kaplıca alışkanlıkları riskli olabilir.

Tedavi

Siğilleri tedavi etmek için 100’ün üzerinde seçeneğimiz vardır.Ancak tedavi hastanın yaşı,siğilin tipi,yerleştiği bölge ve maddi imkanlara göre değişir.Bir diğer sınıflandırma da tedavinin hasta veya hekim tarafından uygulanmasına göre belirlenmesidir.
Cerrahi tedavi yöntemleri, cryo,laser,elektrokoter,cerrahi eksizyon hekimlerin uygulayabileceği yöntemlerdir. Dıştan, salisilik asit,5-FU, podophyline uygulamaları ise hastaların evde kendilerinin tatbik edebilecekleri yöntemlerdir.
Alternatif olarak immunoterapi, interferon ve imiquimod (ALDARA) düşünülebilir.

Siğil üzerine sürülen ilaçlar sabırla ve düzenli kullanıldığında yararlı olabilir. Elektrokoterle yakma ve dondurma(krioterapi) yöntemleri genellikle başarılıdır. Pulse dye lazer tedavisi yeni ve birkaç dakikalık seanslar şeklinde uygulanan kolay bir yöntemdir. Lazerden hemen sonra tedavi bölgesi hafif renk değiştirir ve az miktarda şişebilir. Bir kaç gün içinde deri normale döner. Basit siğiller için 1-2 tedavi genellikle yeterlidir.

Siğil dua ile tedavi edilebilir mi?
Telkin yöntemlerinin, eğer kişi inanıyorsa bağışıklık sistemini harekete geçirdiği düşünülmektedir. Bazı siğiller kendiliğinden de geçebildiği için faydasını ayırt etmek zordur.

Kurbağa ellemek siğile neden olur mu?
Halka arasından böyle bir inanış olmakla birlikte bilimsel bir kanıt yoktur.

Siğil neden tekrarlar?
Tedavide doğrudan virüsleri öldürme olanağı olmadığı için var olan siğiller yok edilse bile tekrarlamalar olabilir. Hastanın bağışıklık sistemi tekrarlamada etkilidir. Genital siğiller de tedaviye daha dirençli olabilirler.
52 Comments
 1. CAGDASNEO Cevapla
 2. umit Cevapla
 3. Rahman Cevapla
 4. erdem Cevapla
 5. Maral Cevapla
 6. aslı Cevapla
 7. Anonim Cevapla
 8. Ahmet Gencer Cevapla
 9. Halil Cevapla
 10. mcan Cevapla
 11. elanur Cevapla
  • Anonim Cevapla
 12. filiz yılmaz Cevapla
 13. filiz yılmaz Cevapla
 14. Ozge Cevapla
 15. emin Cevapla
 16. emin Cevapla
 17. Ayhan Cevapla
 18. Habil Cevapla
 19. Ufuk Cevapla
  • emin Cevapla
 20. Meryem Cevapla
 21. canan Cevapla
 22. yaren Cevapla
  • sinan Cevapla
 23. Anonim Cevapla
 24. buse Cevapla
 25. simge Cevapla
 26. merve Cevapla
 27. ysmn Cevapla
  • eda Cevapla
 28. yaren Cevapla
 29. enes kanada Cevapla
 30. yaralı Cevapla
 31. batan güneş Cevapla
 32. enes Cevapla
 33. Hamdi Cevapla
 34. akrep Cevapla
 35. simge Cevapla
 36. beyaz Cevapla
 37. ultraslan Cevapla
 38. osman75 Cevapla
 39. SERKAN Cevapla
  • kaan Cevapla
  • suzan Cevapla
   • by hızlı Cevapla
  • birgül cetinbağ. Cevapla
  • Anonim Cevapla
  • Serpil Cevapla
 40. Dalaaak Cevapla
 41. hlya Cevapla
 42. sedef Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.