Sigara içenlerin dikkatine bu haber sigara içenlerin canını sıkacak aynen benim sıkıldıgım gibi :(
Menu

Sigara içenlerin dikkatine bu haber sigara içenlerin canını sıkacak aynen benim sıkıldıgım gibi :( (video)

Sigara içenlere önemli çağrı-VİDEO
Kırıkkale’de bir sigara tiryakisinin 2 ayağı ve 3 el parmağı kesilecek. 30 yıldır sigara içen tiryakiden çok önemli çağrı geldi.

Ayakları ile bazı elleri çürüyen ve kullanamaz duruma gelen Kudret Çağan’ın (50) yaklaşık 30 yıldır sigara tiryakisi olduğu öğrenildi. Eşi Satı Çağan’ın refakatinde Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi’nde tedavi gören Kudret Çağan, geldiği son durumu ziyaretine gelen insanlara anlatarak, ibret alınmasını istiyor. İşte ibretlik çağrı ve sigaranın vücuda inanılmaz tahribatının ‘korkunç’ görüntüleri…

BU GÖRÜNTÜLER BUGÜN ÇEKİLDİ

Görüntüler: Cihan
Kurgu: Ercan Turgut

Sigara yüzünden her iki ayağının topuklarından kesileceğini ayrıca el parmaklarından da 3’ünün kesileceğini anlatan Çağan, küçük yaşta sigaraya özentiyle başladığını; zamanla tiryakisi olduğunu ve günde 2 paket sigara içtiğini kaydediyor.

İnşaatlarda çalışarak yaşamını devam ettirdiğini belirten Çağan, “Çevrenin bütün uyarılarına rağmen sigara içmeye devam ettim. Ev sahibim 6 yıl önce sigara yüzünden ameliyat olunca ben de sigarayı bıraktım; fakat o beni bırakmadı. Damarlarımda çatlaklıklar meydana geldi. Altı yıl geçmesine rağmen sigara yüzünden 1 günde ayaklarım çürüdü. Bu bana bir ders oldu. Ne olursunuz sigarayı bırakın!” diye konuştu.

Eşinin yanında refakatçi kalan Satı Çağan ise, “Kocama sigara içmemesi konusunda çok ısrar ettim; fakat beni dinlemedi. Ayakları kesilmemesine rağmen şimdiden bütün işlerine ben bakıyorum. Eşim sigara içtiğine çok pişman; fakat iş işten geçti.” ifadelerini kullandı.

Kudret Çağan’ın hastaneye geldiğinde ayaklarını kurtarmak için çok çalıştıklarını belirten Ortopedi Uzmanı Özcan Apaydın da, “Bütün uğraşlarımıza rağmen çürük dokularda iyileşme görülmedi. Önümüzdeki hafta kesmeyi düşünüyoruz. Eğer kesilmese doku bütün vücuda yayılır ve kangrenden ölüme sebep olur.” ifadelerini kullandı.

Tiryakilere seslenen Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimi Osman Acar da, hükümetin sigarayı bıraktırmak için başlattığı kanunların olumlu yönde olduğunu; sigarayı bırakmak istemeyenlerin sonlarının her zaman hüsranla bittiğini kaydetti.

samanyoluhaber.com
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.