Menu

Şifa kaynagı dere otunun bilinmeyen faydaları

Şifa kaynagı dere otunun bilinmeyen faydaları

Salata, çorba, sos, balık ve et yemeklerinde kullanılan dereotunun tam bir şifa kaynağı olduğu ortaya çıktı. Yrd. Doç. Dr. Atnan Uğur, gaz söktürücü, yatıştırıcı ve hazmettirici özellikleri bulunan dereotunun nefes açmak ve kötü ağız kokulardan arınmak için yarım ya da bir çay kaşığı tohumunun çiğnenmesinin yeterli olacağını belirtti. Dereotunun mide krampları ve spazmlarında da oldukça etkili olduğu dile getiren Yrd. Doç. Dr. Atnan Uğur, tohumlarının kusma, hıçkırık ve karın şişmesi gibi rahatsızlıklara da iyi geldiğini kaydetti.

NEFESİ AÇIYOR, AĞRIYI GEÇİRİYOR

Dereotu tohumunun bal ile şerbet yapılarak içilirse kusmayı kolaylaştıracağını dile getiren Yrd. Doç. Uğur, “Tohumlarından yapılan çay, bağırsak yanmaları, karın ağrıları ve idrar yapamama gibi durumlarda fayda sağlamaktadır. Dereotu çayı yapmak için, ezilmiş 2 çay kaşığı dereotu tohumunu, kaynamakta olan suya atarak 2-3 dakika kaynatılması yeterlidir. On dakika kadar çayın demlenmesi beklendikten sonra, her yudumda nefesin açıldığı hissedilecektir. Çocuklara, gaz ve sancı durumlarında, seyreltilmiş çaydan daha az miktarlarda verilebilir” dedi.

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRIYOR

Dereotunun aynı zamanda sindirime yardımcı ve idrar söktürücü özelliğinin de bulunduğunu belirten Uğur “Düzenli tüketilmesi durumunda, emzikli kadınların sütünü arttırma gibi özellikleri ile de halk reçetelerine girmiştir. Çürüme, ezilme, sancı, öksürük, uykusuzluk, sarılık, iskorbüt, ağrılı yerler, karaciğer, safra ve bağırsak problemleri, böcek sokmaları gibi rahatsızlıklarda kullanılmaktadır.

KOLESTEROLÜ AZALTIYOR

Tohumları, sindirim sisteminde ishale neden olan birçok bakteriye karşı vücudu koruyor. Lapası rahimdeki enfeksiyonları temizliyor. Hayvanlar üzerindeki denemelerde, damarlarda genişlemeyi arttırdığı ve kan basıncını düşürdüğü, solunumu teşvik ettiği ve kalp atış hızını azalttığı belirlenmiştir. Yine fareler üzerinde yapılan denemelerde, dereotu yapraklarından çıkarılan coumarin (vanilyaya benzeyen koku) 14 günlük kürü ile farelerin kan serumunda trigliserit seviyesinde yüzde 50, toplam kolesterol seviyesinde ise yüzde 20 azalma belirlenmiştir”

Son 50 Yorum
 1. Anonim Cevapla
 2. nuray Cevapla
 3. INCI Cevapla
 4. halil ankara Cevapla
 5. nergis Cevapla
 6. ayca Cevapla
 7. Feride Eliyeva Cevapla
 8. Mehmet Akif Canlı Cevapla
 9. Mustafa Cevapla
 10. buzdagı Cevapla
 11. buz dagı Cevapla
 12. Şivekar Aktaş Tez Cevapla
 13. Yakup Eyüboğlu Cevapla
 14. Şanal Yurdagiren Cevapla
 15. Ali Zeybek Cevapla
 16. Ali Zeybek Cevapla
 17. nebiye Cevapla
 18. september Cevapla
 19. yasemin Cevapla
 20. narenciye Cevapla
 21. GÜLBAHAR BAKAN Cevapla
 22. ömer özdağ Cevapla
 23. yasemin doğan Cevapla
 24. kadriye Cevapla
 25. çigdem Cevapla
 26. sedef Cevapla
 27. semra Cevapla
 28. Fatma Demirsöz Cevapla
 29. ece Cevapla
 30. sude Cevapla
  • nuriye Cevapla
 31. remzi kaya Cevapla
 32. nuray Cevapla
 33. güzel Cevapla
 34. tuğba Cevapla
 35. nevin Cevapla
 36. hatice Cevapla
  • hatice uyar Cevapla
   • Melis Cevapla
  • Yasar Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.