Sıcaklarda yapılmaması gerekenler
Menu

Sıcaklarda yapılmaması gerekenler

sıcak

Hava hızla ısındı ve yaz sıcakları altındayız. uzmanlar güneşin ve sıcağın vücudumuza çok zarar verdiğini önemle duyuruyorlar. Sıcaklarda yapmamamız gereken şeyleri de listeliyorlar. İşte, sıcaklarda yapılmaması gerekenler;

spor yapmak

Spor yapmak ; Güneş altında efor harcamak çok sakıncalıdır. kalp krizinden, felce hatta ani kalp durmalarına kadar pek çok sorun yaşanır. Vücut spor esnasında hızla ısındığından ve enerji kaybettiğinden fazla su kaybı yaşanır. Bol sıvı tüketerek vücudun elektrolit dengesini tekrar kazanmak ve spor saatlerini sabah erken ya da akşam saatlerine almak gereklidir. Yaz sıcaklarında vücuda yarar sağlayan sporun da yüzme olduğunu da uzmanlar dikkatle bildiriyor.

alkol almak

Alkol almak ; Alkol hücrelerde ve beyinde hasar yaratır. Bu arada kan akışını hızlandırarak, tansiyonun hızla yükselmesini sağlar. Sıcaklarda zaten vücut sıcaklığımız yükselir ve kan akışı hızlanır. Bu nedenle alkol ile sıcağın birleşimi ölümcül sonuçlar yaratabilir. uzmanlar özellikle yaz aylarında alkol tüketimi yapmanın çok tehlikeli olduğunu söylüyor.

kıyafet seçimi

Kıyafet seçimi ; Yaz aylarında vücudu serin tutan ve teri emen kıyafetler giymek gereklidir. Pamuklu penyeler, keten ve şile bezi gibi kumaşlar tercih ederken vücudu sarmayan bol kıyafetler tercih edilmelidir. Vücudun hava alması ve terin vücuttan emilmesi çok önemlidir. Siyah ve koyu renkler güneş ışığını absorbe ederek vücudun daha fazla ısınmasını sağlar bunun yerine açık renk ve beyaz kıyafetler tercih edilmelidir. Başınıza şapka ve güneş gözlüğü olmadan dışarı çıkılmamalıdır.

klima

Klimalı ortamlar ; Sürekli olarak klimalı bir ortamda kalırsanız vücudunuz sürekli olarak klima ister. Dışarıya çıktığınızda çok daha fazla terlersiniz. Üstelik klima nedeni ile sürekli hastalık kapma durumunuz vardır. Klima filtrelerin de üreyen bakteriler ciddi solunum yolu rahatsızlığı yaratabilir. Kısa süre klimalı ortamda kalmak gerekirse doğal havalandırma yani pervane kullanmak daha sağlıklıdır.

güneşlenmek

Güneşlenme ; Güneşin dik olarak yeryüzüne geldiği öğlen saatlerinde asla güneşlenilmemelidir. Güneşin zararlı ışınlarına bu saatlerde maruz kalmak cilt kanseri başta olmak üzere yanıklara bile neden olabilir. Bu nedenle öğleden sonra ve sabah saatlerinde güneşlenme yapılmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.