Menu

Sezaryen sonrası için öneriler ve yapılması gerekenler

sezaryen sonrası yapılcaklar

Sezaryen doğum yapan anne ve bebeği doğumdan birkaç gün sonra taburcu edilmektedir. Bir hafta sonra da kontrol olmak üzere hastaneye gelmektedir. Evde oldukları bir haftalık süreçte annenin dikkat etmesi gereken şeyler mevcuttur. İşte, sezaryen sonrası için öneriler ve yapılması gerekenler;

1- Her istediğinde ve sıklıkla bebeğin emzirilmesi gerekmektedir. Bebeğin emzirilmesi anne ve bebek açısından oldukça önemli bir konudur.

2- Sezaryen ameliyatından üç gün sonra banyo yapılmasına izin verilir. Bu dikişlerinizin durumuna ve doktorunuzun önerisine bağlı olarak belirlenir. Dolayısıyla banyo yapmak için doktorun önerisi dikkate alınmalıdır.

3- Doğum sonrası evde olunduğu sırada uyku ve dinlenme konusuna özen gösterilmelidir. Yorucu bir dönem olduğundan, fırsat bulunduğunda uyumaya ve dinlenmeye önem verilmelidir.

4- Günlük 20-30 dakikalık yürüyüşler yapılmalıdır. Bu yürüyüşler, doğum sonrasında oluşan göbek şişkinliğine, fazla kilolardan kurtulmaya ve vücudun eski formuna kavuşmasına yardımcı olur. Doğum sonrası, ilk haftalarda yürüyüş haricinde ağır egzersizlerden kaçınılması gerekmektedir.

doğum sonrası için öneriler

5- Sezaryen ameliyatı sonrası belli bir miktar vajinal kanama olması doğaldır. Bu durum bir ay süreyle azalarak sürer. Bu süreçte sadece hijyenik ped kullanımı önerilmektedir. Tampon kullanımı ya da vajina içini yıkama gibi uygulamalar kesinlikle yapılmamalıdır.

6- Doktor önerisine bağlı olarak 4-6 hafta sonra cinsel birlikteliğe başlanabilir.

7- Bol su ve sıvı gıdalar tüketilmeli, düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.

8- Sezaryen sonrasında çok miktarda kanama, yüksek ateş, rahatsız edici vajinal akıntı, dikişlerde açılma, akıntı veya kanama, göğüslerde yoğun ağrı ve kızarıklık, bacaklarda ani şişmeler ve kızarıklıklar görüldüğü taktirde doktora müracaat edilmelidir.

9- Sezaryen ameliyatı olan anneler için doktorun verdiği ilaçların aksatılmadan kullanılması önemlidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.