Menu

Sezaryen doğumun faydaları ve avantajları nelerdir

sezaryen doğumun avantajları

Sezaryen doğumun yararları

Bebeğin doğumunun vajinal doğum yani normal doğum ile olması, hem anne hem de bebek için kusursuz şekilde dizayn edilmiş bir yöntemdir ve doğal olanı da budur. Bunun dışındaki hiçbir ameliyat ya da farklı bir yöntem doğal olan normal doğumdan daha faydalı değildir.

Sezaryen doğum, ancak normal yoldan doğumun mümkün olmadığı veya hem anne hem de bebek için risk taşıdığı durumlarda, yani mecburiyetten dolayı yapılan sezaryen doğum anne ve bebeğin sağlıklarını koruyabilmek açısından yarar sağlamaktadır.

sezaryen doğumun faydaları

Sezaryen ameliyatı ile yaptırılan doğumların amacı, normal doğumun yapılamadığı ve doğum sırasında anne ve bebek için oluşabilecek bazı risklerden kaçınmak için gereklilikten dolayı başvurulan bir doğum ameliyatıdır. Anne ve bebek için herhangi bir sorun bulunmazken, sezaryen ameliyatı için hiçbir neden yokken ve normal doğum yapmak mümkünken yalnızca isteğe bağlı olarak yapılan sezaryen doğum ameliyatı ne anneye ne de bebeğe bir avantaj sağlar. Hatta anne ve bebek normal doğumun onlara sağladığı birçok faydadan mahrum kalır.

Sezaryen doğum ameliyatının anne ve bebeği için kısa ve uzun vadede bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Son dönemde normal doğum özendirilmeye, hatta mecbur hale gelmeye başlamıştır. Mecbur kalınmadıkça sezaryen doğum yapılması doğumu yapan anne adayına ve doğacak olan bebeğe dişe dokunur hiçbir yarar getirmemektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.