Selülitten kurtulmak için nasıl beslenmeli
Menu

Selülitten kurtulmak için nasıl beslenmeli

selülitten kurtulma önerileri

Selülit, bir dolaşım bozukluğu hastalığıdır ve ne yazık ki kadınların başlıca sorunlarından biridir. Daha çok yanlış ve dengesiz beslenme alışkanlıkları, fiziksel eylemlerin ve egzersizlerin yetersizliği gibi sebeplerin etkili olduğu bir problemdir. Bu sorunun çözümü için kilo vermek, dengeli, yeterli ve doğru beslenme alışkanlıkları edinmek, spor aktivitelerini arttırmak, bol su ve sıvı tüketmek gibi değişiklikler oldukça fazla işe yaramaktadır.

Unutulmaması gereken şey şudur; İdeal kiloya inildiğinde selülit problemi de en az seviyeye kadar inecektir. Kilo sorunu olmayan zayıf olan kişilerde de selülit varlığından söz edilebilir. Böyle bir durumun olması, dengesiz ve sağlıksız beslenmeyi işaret etmektedir.

Selülite karşı öneriler;

1- İmkan dahilinde düzenli olarak haftada minimum 3-4 defa 30-40 dakikalık spor egzersizleri yapılmalıdır. Bu egzersizlerin ilk 20 dakikası ısınma ile geçirilmelidir. Çünkü, ısınmadan yapılacak olan spor kişinin bedenine zarar verebilmekte, vücutta laktik asit birikmesine ve selülit yıkımını engellemeye neden olmaktadır. Buna bağlı olarak vücutta yağ yakılması ilk 20 dakikalık ısınma hareketlerinden sonra başlamaktadır.

2- Yapılan spor esnasında ve de gün içinde en az 2,5-3 litre su tüketilmelidir. Su tüketimi kişinin böbreklerinin düzenli çalışmasını sağlamakta ve selülit yıkımını hızlandırmaktadır. Günlük 4 litreden fazla aşırı su tüketimi yapılması durumunda vücutta elektrolit kaybının yaşanacağı da unutulmamalıdır. Her gün 3 fincan meyan kökü, ada çayı ve ısırgan otu gibi bitkisel çay tüketilebilir.

3- Karışım şeklinde bitkisel sıvı yağlar tüketilebilir. Bu sayede vücuda alınan yağ asidi örüntüsü ihtiyaca en uygun şekle gelir. Günlük alınan yağ oranlarına ve miktarlarına dikkat edilmesi gerekir. Margarin ve hayvansal yağlardan da uzak durulmasında fayda vardır.

selülitten kurtulmak

Bitkisel karışım; Zeytin yağı ya da fındık yağı + ayçiçeği ya da mısırözü yağı + soya yağı ya da pamuk yağı türlerinden üçü seçilebilir ve karışım şeklinde tüketilebilir. Ayrıca, sebze yemeklerinde ve salatalarda zeytin yağı, diğer yemek çeşitlerinde de ayçiçeği, mısırözü, soya ve pamuk yağı tercih edilebilir. Ceviz, badem ve fındık gibi besinler yağlı tohumlardır ve insan vücudu için yararlı yağ asitleri içermektedir.

4- Potasyum ve C vitamini içeren besinler sık şekilde tüketilmelidir. Bunlar dokuları atık maddelerden temizlemekte, hücrelere besleyici maddelerin nakledilmesini çabuklaştırmaktadır. Potasyum ve C vitamini yönünden zengin muz, kayısı, karpuz, kavun, nar, hurma, yeni dünya, kivi, kuru meyveler, portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveler her gün 3-5 porsiyon kadar tüketilmelidir.

5- A ve E vitamini yönünden zengin besinler de deriyi düzgünleştirme özelliğine sahiptir. Magnezyum içeren besinler metabolizmanın harekete geçmesini sağlar. Fosfor barındıran besinlerin tüketilmesi ise dokuların kuvvetlenmesini sağlar.

 

Beslenmede uzak durulması gerekenler;

En başta alkol, kahve, çay ve kola gibi kafein bulunan  içeceklerden uzak durmaya özen gösterilmeli, şeker, tuz, hamur işi ve aşırı tatlı gıdalar tüketilmemelidir. Kızartma ve kavurma türü yiyecekler, yanmış ve hayvansal katı yağlar, aşırı yağlı yemekler, fast food ve diğer içerikleri belirsiz hazır gıdalar, selülitten kurtulmak isteyenlerin düşmanıdır ve uzak durmalıdırlar. Günlük beslenmede öğün atlamadan sık fakat az beslenmek, bol su tüketmek, gerekliyse de bir uzmandan ihtiyaç duyulan desteği almak oldukça önemlidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.