Menu

Selden korunma yolları

Seller, yeryüzünde en fazla hasar verici doğal afetlerden biridir. Sel anında paniğe kapılmamalı ve yapılması gerekenlerin harfiyen yerine getirilmesi gerekmektedir. Selden korunmak için yapılması gerekenleri sıralamak gerekirse;

Sel yataklarına yerleşmemek, kamp kurmamak, araç park etmemek gereklidir. Evinizin bulunduğu yerin sele maruz kalma olasılığını araştırın ve sele karşı sel sigortası yaptırın. Yaşadığınız bölgedeki sel uyarı işaretleriyle, erken uyarı sistemlerinin ne olduğunuz öğrenin. Binanızın kanalizasyon sisteminde, sel sularının buradan gelmesini engellemek için bir çekvalf sistemi kurdurun. Acil bir durum hasıl olduğunda, aile bireyleriyle ya da sevdiklerinizle iletişim ve haberleşme planı kurgulayın. İtfaiye, polis ya da ambulans gibi önemli telefon numaralarını görünür bir yerde tutun. Kıymetli evraklarınızı su geçirmeyen özel kasalarda veya kaplara koyarak saklayın. Sel durumunda acil ihtiyaçlarınız için bir sel çantası hazırlayın. Bu çantada ilk yardım malzemeleri, ilaçlar, minimum üç günlük su ve konserve gıda, sağlam ayakkabı veya botlar, uyku tulumu, el feneri, pil, el radyosu, eldiven, giysi ve benzeri kişisel malzemeleri bulundurun. Kullanılması zorunlu olan cihazlar haricindeki diğer elektrikli cihazları fişten çekin. Araç kullandığınız anda sel suları ile karşı karşıya kaldığınızda, aracınızın yönünü başka yöne çevirin ve dibi görünmeyen sulara girmeyin. Aracınız stop ettiyse ve çalışmıyorsa, hemen içinden çıkarak yüksek yerlere çıkın. Selden dolayı aracınızın üzerine elektrik teli düştüyse, elektrik kesilene kadar bekleyin ve sonra çıkın. Akıntısı güçlü olan 15 -20 santim yüksekliğinde bir sel suyu dahi ayaklarınızı yerden kesebilir, bu nedenle de hızlıca yüksek yerlere çıkmanızda yarar vardır. Tehlikenin geçtiğine dair bilgi verilmeden, sel bölgesine gitmeyin ve evinize girmeyin. Sele maruz kalan binanızın temeli ve bazı kontrolleri yapılmadan, hasar durumu tespit edilmeden binaya girmeyin.

Selden korunma yolları olarak sıraladığımız bu maddelere uymak hayat kurtaracak demektir. Sel öncesi ve sonrasında yapılacak olanları iyice öğrenmek ve buna riayet etmek oldukça önemli ve hayati bir konudur.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.