Menu

Sel nedir, nasıl oluşur

Sel nedir?

Seller, dünya üzerinde olan doğal afetlerin en yaygını ve en bilinenidir. Bazı seller belli bir süreçte, birkaç günde oluşurlar. Ancak seylap olarak tanımlanan ani seller, birkaç dakika içinde suların kabarmasına neden olmaktadır.

Sular, hızla akan sel sularıyla pek çok kaya, çamur, parçalanmış ağaçlar ve diğer birçok enkazı taşıyan doğal akıntı sistemlerine neden olarak, dik ve yüksek toprakların kenarları üzerinden hızla aşmaktadır. Sel sularıyla oluşan kaygan çamur selleri aynı sel gibi çok tehlikelidir. Küçük çayların, derelerin, sel yatakçıklarının, kuru çay yataklarının, mezraların veya bazı alçak tabanlı arazilerin de çamurları taşıyabileceğini belirtelim. Yaşadığınız yer neresi olursa olsun, sel tehlikesine karşı her zaman tedbirli ve uyanık olmalısınız. Eğer deniz seviyesine yakın bir alanda, dere ya da çay kenarında yaşıyorsanız, sele karşı hazırlıklı olmanız çok önemlidir.

Selin nedenleri

Sellere en fazla nehir yataklarında olan taşmalar neticesinde maruz kalınmaktadır. Ani ve güçlü yağışlar ile karların erimesi sebebiyle taşmalar olmaktadır. Nehir yataklarına gelen suyun sele dönüşmesinin sebeplerinden biri, nehir yataklarının amacı dışında da kullanılmasıdır. Şehirleşmenin hızla arttığı günümüzde, çarpık kentleşmeyle birlikte dere yataklarının gecekondu bölgelerine dönüşmesi, ağaçlandırılması, doldurulması ya da nehir yataklarının yerinin değiştirilmesi neticesinde, her sene ülkemizde büyük miktarda mal ve hatta can kayıpları yaşanmaktadır.

Dağlık alanların üzerinde olan yağış ve tepelerde baharla birlikte karların erimesi sonucunda, dere yatakları kaldıramayacağı oranda suyla dolmakta ve ani seller oluşmaktadır. Şiddetli ve sürekli olan rüzgarlar nedeniyle, denizlerde büyük çaplı dalgalar oluşmakta ve kara parçasının içlerine kadar bu suları sürükler. Ayrıca, okyanusta oluşan büyük depremler ve volkanik patlamalar, tsunami oluşturarak karaların içlerine kadar çok hızlı bir şekilde ilerleyebilmektedir. Diğer bir sel oluşumu da göl bölgelerinde meydana gelen depremler ya da atmosferik koşullar, göl seviyesinde değişikliğe sebep olur ve seller oluşur.

29 Yorum yapılmış
 1. Creedy Cevapla
 2. qwe.qe.wqew Cevapla
 3. qwe.qe.wqew Cevapla
 4. EBRU Cevapla
 5. bila bila bla Cevapla
 6. mustafa Cevapla
 7. hjuygh Cevapla
 8. yağmur Cevapla
 9. Anonim Cevapla
 10. aleyna Cevapla
 11. Sema ayver Cevapla
 12. akbaba Cevapla
 13. hdbef Cevapla
 14. Anonim Cevapla
 15. Anonim Cevapla
 16. eren aydin Cevapla
 17. Anonim Cevapla
 18. violedda Cevapla
   • kerem Cevapla
    • merve Cevapla
 19. sizene Cevapla
  • Anonim Cevapla
 20. sanane Cevapla
 21. gbgcfgf Cevapla
 22. ayselin Cevapla
 23. asdadsasd Cevapla
 24. ömer yusuf şanveredi Cevapla

Yorum yapmayı unutmayın!

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.