Menu

Sel nedir, nasıl oluşur

Sel nedir?

Seller, dünya üzerinde olan doğal afetlerin en yaygını ve en bilinenidir. Bazı seller belli bir süreçte, birkaç günde oluşurlar. Ancak seylap olarak tanımlanan ani seller, birkaç dakika içinde suların kabarmasına neden olmaktadır.

Sular, hızla akan sel sularıyla pek çok kaya, çamur, parçalanmış ağaçlar ve diğer birçok enkazı taşıyan doğal akıntı sistemlerine neden olarak, dik ve yüksek toprakların kenarları üzerinden hızla aşmaktadır. Sel sularıyla oluşan kaygan çamur selleri aynı sel gibi çok tehlikelidir. Küçük çayların, derelerin, sel yatakçıklarının, kuru çay yataklarının, mezraların veya bazı alçak tabanlı arazilerin de çamurları taşıyabileceğini belirtelim. Yaşadığınız yer neresi olursa olsun, sel tehlikesine karşı her zaman tedbirli ve uyanık olmalısınız. Eğer deniz seviyesine yakın bir alanda, dere ya da çay kenarında yaşıyorsanız, sele karşı hazırlıklı olmanız çok önemlidir.

Selin nedenleri

Sellere en fazla nehir yataklarında olan taşmalar neticesinde maruz kalınmaktadır. Ani ve güçlü yağışlar ile karların erimesi sebebiyle taşmalar olmaktadır. Nehir yataklarına gelen suyun sele dönüşmesinin sebeplerinden biri, nehir yataklarının amacı dışında da kullanılmasıdır. Şehirleşmenin hızla arttığı günümüzde, çarpık kentleşmeyle birlikte dere yataklarının gecekondu bölgelerine dönüşmesi, ağaçlandırılması, doldurulması ya da nehir yataklarının yerinin değiştirilmesi neticesinde, her sene ülkemizde büyük miktarda mal ve hatta can kayıpları yaşanmaktadır.

Dağlık alanların üzerinde olan yağış ve tepelerde baharla birlikte karların erimesi sonucunda, dere yatakları kaldıramayacağı oranda suyla dolmakta ve ani seller oluşmaktadır. Şiddetli ve sürekli olan rüzgarlar nedeniyle, denizlerde büyük çaplı dalgalar oluşmakta ve kara parçasının içlerine kadar bu suları sürükler. Ayrıca, okyanusta oluşan büyük depremler ve volkanik patlamalar, tsunami oluşturarak karaların içlerine kadar çok hızlı bir şekilde ilerleyebilmektedir. Diğer bir sel oluşumu da göl bölgelerinde meydana gelen depremler ya da atmosferik koşullar, göl seviyesinde değişikliğe sebep olur ve seller oluşur.

Son 50 Yorum
 1. almila
 2. Alm
 3. Bengü altay
 4. Anonim
 5. SANANE
 6. emre
 7. Anonim
 8. Melike Çalış
 9. Ali
 10. zafer
 11. serhat
 12. ecenur
 13. EQWEW
 14. mehmet
 15. metehan çelikten
 16. metehan çelikten
 17. aysun ankar
  • Yaprak işler
 18. akıl küpü
 19. irem nur sultan terzi
 20. irem nur sultan terzi
 21. Al£nO aNgEl
 22. belenay
 23. kadir
 24. Creedy
 25. qwe.qe.wqew
 26. qwe.qe.wqew
 27. EBRU
 28. ecesu
 29. bila bila bla
 30. mustafa
 31. hjuygh
 32. yağmur
 33. Anonim
 34. aleyna
 35. Sema ayver
 36. akbaba
 37. hdbef
 38. ben işte
 39. Anonim
 40. Anonim
 41. eren aydin
 42. Anonim
 43. violedda
  • bünyamin tuncer
   • kerem
    • merve
 44. sizene
  • Anonim
 45. sanane
 46. gbgcfgf
 47. ayselin
 48. asdadsasd
 49. ömer yusuf şanveredi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.