Menu

Sel nedir, nasıl oluşur

Sel nedir?

Seller, dünya üzerinde olan doğal afetlerin en yaygını ve en bilinenidir. Bazı seller belli bir süreçte, birkaç günde oluşurlar. Ancak seylap olarak tanımlanan ani seller, birkaç dakika içinde suların kabarmasına neden olmaktadır.

Sular, hızla akan sel sularıyla pek çok kaya, çamur, parçalanmış ağaçlar ve diğer birçok enkazı taşıyan doğal akıntı sistemlerine neden olarak, dik ve yüksek toprakların kenarları üzerinden hızla aşmaktadır. Sel sularıyla oluşan kaygan çamur selleri aynı sel gibi çok tehlikelidir. Küçük çayların, derelerin, sel yatakçıklarının, kuru çay yataklarının, mezraların veya bazı alçak tabanlı arazilerin de çamurları taşıyabileceğini belirtelim. Yaşadığınız yer neresi olursa olsun, sel tehlikesine karşı her zaman tedbirli ve uyanık olmalısınız. Eğer deniz seviyesine yakın bir alanda, dere ya da çay kenarında yaşıyorsanız, sele karşı hazırlıklı olmanız çok önemlidir.

Selin nedenleri

Sellere en fazla nehir yataklarında olan taşmalar neticesinde maruz kalınmaktadır. Ani ve güçlü yağışlar ile karların erimesi sebebiyle taşmalar olmaktadır. Nehir yataklarına gelen suyun sele dönüşmesinin sebeplerinden biri, nehir yataklarının amacı dışında da kullanılmasıdır. Şehirleşmenin hızla arttığı günümüzde, çarpık kentleşmeyle birlikte dere yataklarının gecekondu bölgelerine dönüşmesi, ağaçlandırılması, doldurulması ya da nehir yataklarının yerinin değiştirilmesi neticesinde, her sene ülkemizde büyük miktarda mal ve hatta can kayıpları yaşanmaktadır.

Dağlık alanların üzerinde olan yağış ve tepelerde baharla birlikte karların erimesi sonucunda, dere yatakları kaldıramayacağı oranda suyla dolmakta ve ani seller oluşmaktadır. Şiddetli ve sürekli olan rüzgarlar nedeniyle, denizlerde büyük çaplı dalgalar oluşmakta ve kara parçasının içlerine kadar bu suları sürükler. Ayrıca, okyanusta oluşan büyük depremler ve volkanik patlamalar, tsunami oluşturarak karaların içlerine kadar çok hızlı bir şekilde ilerleyebilmektedir. Diğer bir sel oluşumu da göl bölgelerinde meydana gelen depremler ya da atmosferik koşullar, göl seviyesinde değişikliğe sebep olur ve seller oluşur.
51 Comments
 1. Anonim Cevapla
 2. SANANE Cevapla
 3. emre Cevapla
 4. Anonim Cevapla
 5. Melike Çalış Cevapla
 6. Ali Cevapla
 7. zafer Cevapla
 8. serhat Cevapla
 9. ecenur Cevapla
 10. EQWEW Cevapla
 11. mehmet Cevapla
 12. metehan çelikten Cevapla
 13. metehan çelikten Cevapla
 14. aysun ankar Cevapla
  • Yaprak işler Cevapla
 15. akıl küpü Cevapla
 16. irem nur sultan terzi Cevapla
 17. irem nur sultan terzi Cevapla
 18. Al£nO aNgEl Cevapla
 19. belenay Cevapla
 20. kadir Cevapla
 21. Creedy Cevapla
 22. qwe.qe.wqew Cevapla
 23. qwe.qe.wqew Cevapla
 24. EBRU Cevapla
 25. ecesu Cevapla
 26. bila bila bla Cevapla
 27. mustafa Cevapla
 28. hjuygh Cevapla
 29. yağmur Cevapla
 30. Anonim Cevapla
 31. aleyna Cevapla
 32. Sema ayver Cevapla
 33. akbaba Cevapla
 34. hdbef Cevapla
 35. ben işte Cevapla
 36. Anonim Cevapla
 37. Anonim Cevapla
 38. eren aydin Cevapla
 39. Anonim Cevapla
 40. violedda Cevapla
  • bünyamin tuncer Cevapla
   • kerem Cevapla
    • merve Cevapla
 41. sizene Cevapla
  • Anonim Cevapla
 42. sanane Cevapla
 43. gbgcfgf Cevapla
 44. ayselin Cevapla
 45. asdadsasd Cevapla
 46. ömer yusuf şanveredi Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.