Menu

Sel nedir, nasıl oluşur

Sel nedir?

Seller, dünya üzerinde olan doğal afetlerin en yaygını ve en bilinenidir. Bazı seller belli bir süreçte, birkaç günde oluşurlar. Ancak seylap olarak tanımlanan ani seller, birkaç dakika içinde suların kabarmasına neden olmaktadır.

Sular, hızla akan sel sularıyla pek çok kaya, çamur, parçalanmış ağaçlar ve diğer birçok enkazı taşıyan doğal akıntı sistemlerine neden olarak, dik ve yüksek toprakların kenarları üzerinden hızla aşmaktadır. Sel sularıyla oluşan kaygan çamur selleri aynı sel gibi çok tehlikelidir. Küçük çayların, derelerin, sel yatakçıklarının, kuru çay yataklarının, mezraların veya bazı alçak tabanlı arazilerin de çamurları taşıyabileceğini belirtelim. Yaşadığınız yer neresi olursa olsun, sel tehlikesine karşı her zaman tedbirli ve uyanık olmalısınız. Eğer deniz seviyesine yakın bir alanda, dere ya da çay kenarında yaşıyorsanız, sele karşı hazırlıklı olmanız çok önemlidir.

Selin nedenleri

Sellere en fazla nehir yataklarında olan taşmalar neticesinde maruz kalınmaktadır. Ani ve güçlü yağışlar ile karların erimesi sebebiyle taşmalar olmaktadır. Nehir yataklarına gelen suyun sele dönüşmesinin sebeplerinden biri, nehir yataklarının amacı dışında da kullanılmasıdır. Şehirleşmenin hızla arttığı günümüzde, çarpık kentleşmeyle birlikte dere yataklarının gecekondu bölgelerine dönüşmesi, ağaçlandırılması, doldurulması ya da nehir yataklarının yerinin değiştirilmesi neticesinde, her sene ülkemizde büyük miktarda mal ve hatta can kayıpları yaşanmaktadır.

Dağlık alanların üzerinde olan yağış ve tepelerde baharla birlikte karların erimesi sonucunda, dere yatakları kaldıramayacağı oranda suyla dolmakta ve ani seller oluşmaktadır. Şiddetli ve sürekli olan rüzgarlar nedeniyle, denizlerde büyük çaplı dalgalar oluşmakta ve kara parçasının içlerine kadar bu suları sürükler. Ayrıca, okyanusta oluşan büyük depremler ve volkanik patlamalar, tsunami oluşturarak karaların içlerine kadar çok hızlı bir şekilde ilerleyebilmektedir. Diğer bir sel oluşumu da göl bölgelerinde meydana gelen depremler ya da atmosferik koşullar, göl seviyesinde değişikliğe sebep olur ve seller oluşur.
42 Comments
 1. mehmet Cevapla
 2. metehan çelikten Cevapla
 3. metehan çelikten Cevapla
 4. aysun ankar Cevapla
  • Yaprak işler Cevapla
 5. akıl küpü Cevapla
 6. irem nur sultan terzi Cevapla
 7. irem nur sultan terzi Cevapla
 8. Al£nO aNgEl Cevapla
 9. belenay Cevapla
 10. kadir Cevapla
 11. Creedy Cevapla
 12. qwe.qe.wqew Cevapla
 13. qwe.qe.wqew Cevapla
 14. EBRU Cevapla
 15. ecesu Cevapla
 16. bila bila bla Cevapla
 17. mustafa Cevapla
 18. hjuygh Cevapla
 19. yağmur Cevapla
 20. Anonim Cevapla
 21. aleyna Cevapla
 22. Sema ayver Cevapla
 23. akbaba Cevapla
 24. hdbef Cevapla
 25. Anonim Cevapla
 26. Anonim Cevapla
 27. eren aydin Cevapla
 28. Anonim Cevapla
 29. violedda Cevapla
   • kerem Cevapla
    • merve Cevapla
 30. sizene Cevapla
  • Anonim Cevapla
 31. sanane Cevapla
 32. gbgcfgf Cevapla
 33. ayselin Cevapla
 34. asdadsasd Cevapla
 35. ömer yusuf şanveredi Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.