Menu

Şeker, kalp ve obezite hastası olanların yiyeceği tatlılar

hastalık

Şeker, kalp ve obezite gibi hastalıkları yaşayan insanların en büyük problemi beslenmedir. Bu sağlık sorunu yaşayan insanlara genelde şekerli gıdalar yasaklanır veya çok az tüketilmesi tavsiye edilir. Bu rahatsızlıkları yaşayanların yiyebileceği tatlılar nelerdir?

ball

Bal ; Bal, şeker oranı düşük olan bir tatlıdır. Üstelik bir antioksidandır. Özellikle şeker oranını düşürmek zorunda olan hastalara bu nedenle bal tavsiye edilir. Fakat, dikkat edilmesi gereken balın saf olmasıdır. Saf olmayan bal da, yüksek oranda früktoz ve mısır şurubu olabilir. Bu ürünler ile yapılan bal, yarardan çok sizi çok daha hasta edecektir. Saf balı tatlı hatta çayda şeker yerine kullanabilirsiniz.

meyveler

Meyveler ; Doğada bulunan pek çok meyve tatlı yerine rahatlıkla kullanılabilir. Elma, çilek, ananas ve mangoyu 1 kaşık zeytinyağı ile suda haşlayın. İşte size nefis tatlılar. Özellikle hurma beklediğinde içinde ki şeker oranı hızla yükselen bir meyvedir. Bu nedenle, akşamları 1-2 adet yenilen hurma şeker ihtiyacınızı rahatlıkla karşılar.

İncir ; Yapısında ki şeker oranı yüksek bir meyve olan incir, hem yemeklerde hem de yemek sonrası tatlı ihtiyacını rahatlıkla keser. Üstelik, demir yönünden zengin bir meyve olması kansızlığı da iyi gelmektedir.

sütlü tatlı

Sütlü tatlılar ; Yapılan araştırmalarda geleneksel lezzetimiz olan tavukgöğsü, kazandibi ve sütlaç şeker oranı düşük olan hafif tatlılardır. Canınız çok şeker istediğinde rahatlıkla bir porsiyon yiyebilirsiniz. Ama kendiniz evde şeker oranı düşük bir şekilde yaparsanız daha rahat tüketebilirsiniz.

komposto

Kompostolar; Çeşitli yaz veya kış meyvelerinden yapılabile kompostolar, şeker açlığınızı rahatlıkla bastırır. Elma, erik ve kayısı gibi meyvelerin şekersiz kompostoların da meyvenin kendi şekeri vardır. Bu tarz içecekler yemekler ile birlikte tüketilebilir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.