Menu

Şeker hastalığına iyi gelen gıdalar

şeker hastalığı

Şeker hastalığı son yıllarda ciddi bir şekilde artmaktadır. Çağın hastalığı olarak kabul edilen şeker hastalığı için pek çok ülke önlemler almaya başlamıştır. Kontrollü bir yaşam tarzı isteyen bu hastalıkta beslenme çok önemlidir. Kan şekerini yükselten gıdalardan uzak durulmalıdır. İşte, şeker hastalığına iyi gelen gıdalar ;

şekere iyi gelen gıdalar

Sebzeler

Bol lif içerdiklerinden şeker hastaları için en ideal gıdalardır. Kalorileri düşüktür ve antioksidan içerirler. Günde 4 defa 1 porsiyon sebze yemeği yemek, kan şekerini düşürdüğü gibi vücuda çok faydalıdır. Patates, mısır ve bezelye gibi sebzeler glisemik indeksi yüksek sebzeler olduğundan tercih edilmemelidir.

Meyveler

Meyveler bol lif, antioksidan, doğal şeker içermektedir. Sinirler, dolaşım sistemi ve kalp için çok faydalıdırlar. Bu noktada yapılan hata, meyvelerin suyunun sıkılıp içilmesidir. Suyunu sıktığınızda sadece şeker ve kalori alırsınız. Önemli olan şey, meyvenin kendisini yemektir. Özellikle meyvenin kabuğu çok değerlidir.

Fasulye

Fasulye, kan şekerinin yükselmesini engeller. Bu nedenle şeker hastaları için en önemli besindir. Doktorlar, fasulyenin salatalara bile katılmasını bu nedenle önerirler.

Tahıllar

Bol tahılla beslenmek hem sindirim sistemini korur hem de acıkmanızı engeller. Yapılan araştırmalar, bol tahıllı gevrekler ile sabah kahvaltı yapanların daha az acıktıklarını göstermektedir.

Balıklar

Kaliteli protein ve omega3 kaynağı olan balıklar, kalp damar sisteminin sağlıklı kalmasını sağlarlar. Şeker hastalığında bir süre sonra dolaşım sistemi bozukluğu, trigliserid yüksekliği oluşur tüm bunlar haftada en az 3 kez balık yenilerek engellenebilir.

Kabuklu yemişler

Sağlıklı yağlar içeren kuruyemişler kalp hastalığının önüne geçer. İçerisinde bol E vitamini olması, insülini düşürmesi nedeni ile yenilmelidir. Hücreleri ve sinirleri koruyan kabuklu yemişler günde 1 avuç tüketilmelidir.

Zeytinyağı

İçerisinde olan sağlıklı yağ asitleri sayesinde zeytinyağı kan şekerini düşürmeye yardımcıdır. Ayrıca zeytinyağının kalp ve dolaşım sistemine faydaları çoktur. Fakat, kontrollü yenilmelidir. Kalorisi de yüksektir.

Yoğurt

Protein ve kalsiyum açısından zengin olan yoğurt, kilo vermeye yardımcı bir besindir. Yapılan araştırmalarda günde 3-4 porsiyon yoğurt tüketen kişilerin kan şekeri düşüyor ve göbek yağları azalıyor.

Tarçın

Tarçın içinde ki bazı kimyasallar nedeni ile kan şekerini düşürmektedir. İnsülinin etkili bir şekilde kullanılmasını sağlayan tarçın, günde yarım çay kaşığı tüketilmelidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.