Menu

Şeker hastalığı ve tipleri

şeker hastalığı

Şeker hastalığı kendi içinde aslında iki türdür bunlar tip1 ve tip 2 olarak adlandırılır. Tip2 diyabet, insülin kullanmayı gerektirmeyen diyabetken, tip1 diyabette insülin kullanılır. Fakat belirli şeker hastalığı kapsamına giren hastalıklarda vardır. İşte, şeker hastalığının tipleri ;

şeker hastalığı tipleri

Şeker hastalığı tipleri nelerdir?

Tip1 diyabet,

Tip2 diyabet,

Metabolik sendrom,

Genetik diyabet,

Gizli şeker,

Brittle diyabet olarak adlandırılır.

Tip 1 diyabet daha çok çocuklarda doğuştan görülür. Bu hastalıkta, vücut insülin salgılamadığından dışarıdan insülin vücuda verilmek zorundadır. Şeker hastalarının yaklaşık %10’u tip 1 diyabetlidir. Şeker hastaları arasında en fazla görülen ise tip 2 diyabettir. Bu hastalıkta, insülin kanda yüksektir fakat hücrelerin içine giremediğinden yeterince kullanılamaz buna insülin direnci denilir. Zaman içinde dışarıdan insülin takviyesi kullanmayı gerektirebilir.

Tip 2 diyabet nedir?

Pankreasımız insülin salgılamaktadır. Tip 2 diyabet hastalarında, pankreasın insülin salgısı bozulur ve insülin direnci oluşmaya başlar. Dünya Sağlık örgütüne göre hızla yükselen tip 2 diyabetin 2025 yılında 300 milyon kişide görüleceği düşünülmektedir. Yaşın ilerlemesi, şişmanlık, zararlı beslenme alışkanlıkları, stres ve sigara kullanımı tip 2 diyabet hastalığını arttırmaktadır.

Tip 2 diyabet, 30 yaş sonrası daha sık görülür. Hastaların %80’i şişmandır, şişman hastalarda kilo verme kan şekerini düşürür. Çok su içme, ağız kuruluğu ve sık idrara çıkma şikayetleri yaratır. Göz, sinir ve damar hastalıkları beraberinde görülür.

Tip 1 diyabet nedir?

Tip 1 diyabet genellikle çocukluktan yani doğuştan başlamaktadır. Zayıf ve kilo kaybeden , çok su içen, sık idrara çıkan insanlar kesinlikle doktor kontrolüne girmelidir. Bu hastalar sürekli olarak insülin almak zorundadır. Çünkü vücutları insülin salgılamamaktadır. Tip 1 diyabet, pankreas da bulunan beta hücrelerinin bağışıklık sistemi tarafından absorbe edilmesi ile oluşur. Pankreas da bulunan  bu hücreler insülin salgısını sağlayan hücrelerdir.

Aslında tip 1 diyabeti bir bağışıklık sistemi hastalığı olarak tanımlayabiliriz. Vücudumuzda bulunan bağışıklık sistemi antikorları beta hücrelerini yabancı madde algılayarak saldırırlar. Uzmanlar, beta hücrelerinin yok olmasına beslenme tarzının da neden olabileceğini söylüyorlar. Şarküteri ürünleri, soda ve su beta hücrelerini tahrip edebilmektedir. İnek sütünün erken yaşta çocuklara verilmesi, bazı virüsler, d vitamini eksikliği, bağışıklık sistemi hastalıkları tip 1 diyabete neden olabilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.