Şeker hastalığı ameliyat tipleri
Menu

Şeker hastalığı ameliyat tipleri

şeker hastalığüı amneliyatları

Şeker hastalığı ameliyatları, tip 2 şeker hastalarında neredeyse kesin çözümler sunmaktadır. Bu tedavide midenin bir kısmı alınır ve ince bağırsaklarda yön değişikliği yapılır. Böylece hasta ideal kilosuna dönerken, mideden salgılanan şeker hastalığına sebep olan hormon engellenmiş olur. Şeker hastalığı ameliyatları farklı tiplerde yapılmaktadır.

şeker hastalığı ameliyatları nasıl yapılır

İnce bağırsaklarımızdan salgılanan hormonlar şeker hastalığının gelişiminde çok önemlidir. Metabolizmanın bozulmasına neden olan bu hormonlar, şeker hastalığının daha da kötüleşmesine neden olurlar. Şeker hastalığı ameliyatlarında, alınan gıdaların ince bağırsaklardan geçişinin sırası değiştirilir. Bu nedenle, gıdalar ile karşılaştığında hormon salgılayan ilk kısım sona, son kısım başa alınır. Midenin bir kısmının çıkarılması ve safra akımının yolunun değişmesi bu ameliyat ile yapılır.

Safra sıvısının yolunun değişmesi mideye gelen yiyecekler ile geç karşılaşması besinlerden kalori alınmasını yavaşlatır. Safranın ince bağırsak boyunda olduğunca uzun akıtılması yiyecekler ile temasını iyice engeller. İnce bağırsak boyunca ne kadar uzun yol bulunursa o kadar etkili bir ameliyat yapılır. Bu bir miktar emilim bozukluğu yaratsa da zamanla metabolizma bu duruma alışır ve kendi metabolik yolunu bulur. Bu tarz ameliyat geçiren hastaların çoğunluğu hayatları boyunca vitamin desteğini bundan dolayı alırlar.

Özetle şeker ameliyatları, ince bağırsağın ilk bölümünün yiyecekler ile karşılaşmasını engellemek, ince bağırsağın son bölümüne ilk olarak gelmesini sağlamak için yapılır. Bu ameliyat ile pankreasta insülin hormonu üretimi artar, insülin direnci azalır. Asıl etki olan ince bağırsaklar ve beyin arasında bulunan hormonal sinyaller dengeye oturur. İnsüline direnci olan hormonlar durur ve insülin önünde oluşan engeller kalktığından kan şekeri normal seviyeye ulaşır. Bu duruma tıp dilinde hormon frenleme de denilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.