Şeker ameliyatı sonrası beslenme
Menu

Şeker ameliyatı sonrası beslenme

şeker ameliyatı sonrası

Şeker hastalığı ameliyatlarından sonra çoğu hasta iştahsızlık yaşamaktadır. Bu gayet doğal bir süreçtir. Bu ameliyatlar sırasında midenin bir kısmı alındığından ve ince bağırsaklarda oluşan değişimler nedeni ile iştahsızlık oluşur. Şeker ameliyatı sonrası en önemli konu günde 1.5 litre suyun içilmesidir.

şeker ameliyatı sonrası beslenme

Hastaların çoğunluğu açlık hissi yanında su içme isteğini de kaybedebilirler. Bu geçici bir durum olmasına rağmen, böbrekleri korumak amaçlı olarak günde 1.5 litre su içilmeli hatta içilen su bir yere not edilerek doktora verilmelidir. Bu dönem içinde ishal oluştuğundan kaybedilen su yerine koyulmalıdır. Pek çok hasta bu nedenle hastanede serum tedavisi görebilirler. Yaklaşık 2 ay süren bu dönem bu nedenle çok önemlidir.

Şeker ameliyatları sonrasında pek çok hasta, aşırı tokluk hissi duyar. Bu bir süre sonra düzelir. Bu sürede alınan multivitaminler ile vücuda destek verilir. Yaklaşık 6-8 ay sonra vitamin desteği bırakılır. Ameliyat sonrası, hasta yavaş yavaş ideal ve olması gereken kiloya iner. Hastalar, hamur işleri ve ekmek tüketmek istemezler. Sebze, peynir ve meyve , et tüketme ihtiyacı hissederler. Hastanın midesinin bir kısmı olmadığından porsiyonlarda küçüktür. Ameliyat olan hastaların çoğunluğu bu dönemde hafif şekerli gıdalar tüketebilir. Fakat, çok fazla şekerli gıda tüketilirse, mide bulantısı ve tansiyon düşmesi oluşur.

Yapılan şeker ameliyatı sonrası hastalar 6 ay içinde ideal olan kilolarına dönerler. Bu ameliyatlar obezite cerrahisi gibi algılanır oysa bu ameliyatların obezite cerrahisi ile alakası yoktur. Midede oluşan hormonun azaltılarak, insülin üretiminin teşviki ile yapılan bir cerrahi uygulamadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.