Menu

Sedef hastalığı nasıl geçer cilt hastalıklarına çözüm bulundu

sedef1

Avrupa Birliğinden (AB) ve Türkiye’den bilim insanları, sedef ve çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde geleceğin teknolojisi olarak gösterilen nanoteknolojinin kullanılması için geniş çaplı bir araştırma projesi başlattı.

Hastalara yönelik nano tedavi edici biyoteknolojik ilaç ve ilaç taşıma sistemlerinin geliştirileceği projede, dermatolog ve kimyagerlerin hastaya özel ürün ve hizmet tasarımları yapması amaçlanıyor. ODTÜ Teknokent firmalarından Troyka Makine Gıda Sanayi Danışmanlık ve Pazarlama Şirketi Genel Müdürü Ahmet Sümer, ortağı oldukları AB 7. Çerçeve Programı kapsamına alınan “Kişiye Özel Cilt Tedavilerinde ve Hizmetlerindeki Yeni Yaklaşımlar-SKIN-TREAT” projesi hakkında muhabire bilgi verdi.

Projenin koordinatörünün İsrail’den cilt hastalıkları üzerine araştırmalarıyla tanınan Dead Sea Laboratuvarları olduğunu söyleyen Sümer, Belçika, İspanya, İtalya, Norveç, Almanya, İspanya, Fransa, İngiltere ve Türkiye’den toplam 15 araştırma kuruluşunun, proje ortağı olarak yer aldığını bildirdi.

Sümer, projede, özellikle ultraviyole (UV) tahribatlı cilt, sedef hastalığı ve cilt iltihabı mağduru olan hastalara yönelik nano-tedavi edici biyoteknolojik ilaç ve ilaç taşıma sistemlerinin geliştirileceğini ve bunların geçerliliklerinin denetleneceğini kaydetti. Projede, yeni çalışmaların yanı sıra cilt hastalıklarına karşın tedavi edici anlamda etkin oldukları kanıtlanmış ölü deniz mineralleri ile sedef hastalığı için cyclosporina, dermatit ve sedef hastalığı için kortikosteroidler ve uv-kaynaklı cilt tahribatları için retinoidler gibi geleneksel ilaçların kullanılacağını belirten Sümer, “Bu kapsamda, insanların cilt türünde görülen yüksek sapmalar göz önüne alınarak, yeni bir yaklaşım olan kişiye özel sağlık bakım yöntemi kullanılacak ve
böylece hastaya göre özel ürün ve hizmet oluşumu tasarlanacak” diye konuştu.

Hastaların en yüksek menfaati sağlanarak, tedavi verimliliğinin belirgin bir şekilde artırılmasının amaçlandığı projede, kişiye özel cilt tedavi protokollerinin geliştirebilmesi için cilt sorununun hassas bir şekilde teşhis edilmesi gerektiğine işaret eden Sümer, “Bunu sağlayacak invazif olmayan veya asgari invazif cilt örnekleme yöntemleri aynı zamanda cilt sorunlarına yönelik geniş bir biyolojik profil havuzu oluşturulmasının da yolunu açacak” dedi.

Sümer, projede ortaya konulacak bilgisayar veri analizlerinin dermatolog ve kimyagerlerin hastalara özel reçete geliştirilmesi sırasında destek verecek bir karar destek sistemi sağlayacağını ifade ederek, “SKIN-TREAT projesi ile Avrupa’nın UV radyasyonu kaynaklı cilt sorunları hakkındaki giderek artan farkındalığına cevaben gerçekleştirilen çalışmalar hem ekonomik, hem de sağlık etkenleri göz önüne alınarak genişletilecek” bilgisini verdi.

113 Yorum yapılmış
 1. Soner Cevapla
  • Mehmet bey Cevapla
 2. Soner Cevapla
 3. Anonim Cevapla
 4. balıkesirli byram Cevapla
 5. tayfu. Cevapla
 6. murat Cevapla
 7. hasan erkul Cevapla
 8. eylem Cevapla
 9. eylem Cevapla
 10. abdullah Cevapla
 11. abdullah Cevapla
 12. Efe Arı Cevapla
 13. atilla Cevapla
 14. atilla Cevapla
 15. Esra Cevapla
 16. huseyın Cevapla
 17. huseyın Cevapla
 18. huseyın Cevapla
 19. YAŞAR Cevapla
 20. zümrüt Cevapla
 21. Anonim Cevapla
  • YAŞAR Cevapla
 22. recep dager Cevapla
 23. adana Cevapla
 24. mehmet55 Cevapla
 25. selma Cevapla
 26. tu Cevapla
 27. Aptullah Cevapla
 28. Tülin Cevapla
 29. mehmet Cevapla
 30. nihat Cevapla
 31. nihat Cevapla
 32. mustafa sapmaz Cevapla
 33. ayşegül Cevapla
  • HATUN Cevapla
 34. Ali MERT Cevapla
  • İsmail Ayan Cevapla
  • mehmet Cevapla
  • Yüksel Cevapla
  • Yüksel Cevapla
  • yüksel Cevapla
 35. ORHAN.. Cevapla
 36. ORHAN.. Cevapla
 37. arzuhan Cevapla
  • makbule Cevapla
  • yüksel Cevapla
  • Muzaffer YİĞİT Cevapla
 38. ALİ KILINÇ Cevapla
 39. ndrt degirmenci Cevapla
 40. Ali Ugur Cevapla
  • sibel Cevapla
 41. cenap Cevapla
 42. ferit Cevapla
 43. sibel Cevapla
 44. emrah Cevapla
 45. Fatih Cevapla

Yorum yapmayı unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.