Savaş Dinçel kimdir, hayatı
Menu

Savaş Dinçel kimdir, hayatı

savaş dinçel

Savaş Dinçel kimdir, hayatı

Oyuncu, karikatürist ve film yönetmeni olan Savaş Dinçel, 1 Nisan 1942 yılında İstanbul Fatih’te dünyaya gelmiştir. İlkokulu Koca Ragıp Paşa İlkokulunda bitirdikten sonra, İstanbul Erkek Lisesine girmiştir. Liseyi bitirdikten sonra tiyatro eğitimine İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Tiyatro bölümünde başlamıştır. Tiyatro eğitimi aldığı dönemlerde, amatörce karikatür çizmeye de başladı.

Hayatı

Savaş Dinçel, tiyatroya İstanbul Şehir Tiyatrolarında sahne alarak başladı. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra, sıkıyönetim ilanıyla birlikte İstanbul Şehir Tiyatrolarındaki görevinden uzaklaştırıldı. Askeri yönetim sırasında, 1983 yılında Komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle Müjdat Gezenle birlikte mahkemeye çıkarıldı. 1978 tarihinde Müjdat Gezen’in yazdığı ve Savaş Dinçel’in resimlediği “ Çizgilerle Nazım Hikmet” kitap sebebiyle, 12 Eylül’ün ünlü 141 ve 159. maddeleri uyarınca her ikisi hakkında da dava açıldı. Tutuklanan iki arkadaş İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesine elleri birbirine kelepçeli bir şekilde getirildiler. Dönemin zorunlu olan tek tip cezaevi kıyafetleriyle bileklerindeki kelepçeleri herkesin görmesi için öne doğru uzatarak yürüdüler. Dava, Komünizm propagandası yapmak, hükümetin manevi şahsiyetini aşağılamak ve tahkir etmek suçlarından açılmıştı ve haklarında 21 yıla kadar hapis cezası istenmekteydi. Dava görülüp karara bağlandığında iki arkadaş birlikte beraat etmişlerdi.

Kariyeri

Sonraları Güldürü Eğitim Merkezinde karikatürist olarak çalışmaya başladı, bir süre de Günaydın gazetesinde karikatüristlik yaptı. Günaydın gazetesinde, Tonton adlı karikatür bantlarını hazırladı. Daha sonra, İstanbul Şehir Tiyatrolarında Danıştay’ın onayına müteakip tekrar çalışmaya başladı. İki tane karikatür sergisi de açan Dinçel, mahkemeye çıkmasına neden olan “Çizgilerle Nazım Hikmet” adlı bir çizgi roman kitabı yayınladı. Yönetmenliğini Ziya Öztan’ın yaptığı Kurtuluş ve Cumhuriyet adlı filmlerde İsmet İnönü’yü canlandırdı.

Ali Poyrazoğlu tiyatrosu, Gen-Ar tiyatrosu, AST ve Münir Özkul ile birlikte de çalışmıştır. Müjdat Gezen Sanat Merkezinde kurulduğu andan itibaren öğretim üyesi olarak görev yapan Savaş Dinçel, kısa sürede olsa Kadir Has Üniversitesi Konservatuvarında sahne tatbikatı dersleri de vermiştir. Uzaklaştırıldığı dönemlerin dışında İstanbul Şehir Tiyatrolarında oyunculuk ve yönetmenlik de yapmıştır.

Savaç Dinçel, 2007 yılında “Sessiz Gemiler” adlı dizi çekimi esnasında rahatsızlanmış ve ciddi bir ameliyat geçirmiştir. Yapılan bu operasyondan sonra, ameliyatla ilgili bir komplikasyon neticesinde 20 Aralık 2007 tarihinde iç kanama nedeniyle evinde hayata gözlerini kapamıştır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.