Şaşılık nedir ve tedavisi
Menu

Şaşılık nedir ve tedavisi

şaşılık nedir

Gözlerimizin birbirine paralel olan bakış yönü değişirse ve farklı yönlere bakmaya başlanırsa buna şaşılık denilmektedir. Şaşılık halk arasında çok önemsenmeyen bir sorun olsa da aslında ciddi bir göz hastalığıdır. Kesinlikle tedavisinin yapılması gerekir çünkü beraberinde göz tembelliği başlar.

şaşılık

Ülkemizde yaşayan insanların %5’inde bu sorun görülmektedir. Hemen hemen her yaş grubunda yeni doğan bebeklerde bile şaşılık görülebilir. Şaşı olan kişilerde beyinde iki farklı görüntü oluşur. Beynimiz kayan gözden gelen görüntüyü ortadan kaldırarak görüş açısını düzenler. Bu nedenle de, kayan gözde göz tembelliği başlar. Uzmanlar yeni doğan bebeklerde oluşan şaşılığın 6-7 yaşlarına kadar tedavi edilmesi gerektiğini önemseyen şaşılığın zamanla çift görme sorunu bile yarattığını söylüyorlar.

şaşılık tedavisi nasıl yapılır

Şaşılık tedavisinde başlıca kural, kayan gözün diğer göz ile aynı eksene döndürülmesidir. Küçük yaşlarda 2-3 yaşlarında oluşan kaymalar rahatlıkla gözlükle düzenlenir. Gözlük tedavisi ile göz düzelmezse, cerrahi müdahale uygulanır. Doğuştan oluşan şaşılık sorunlarında, genelde cerrahi operasyon uygulanmalıdır. Bu tarz ameliyatlar ile, bakışlarda paralellik, derinlik oluşur ve göz tembelliğinin önüne geçilir.

şaşılık tedavisi

Genelde göz tembelliği başlayan hastalarda şaşı olan göz kapatılabilir. Bu tembellik tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Şaşılık tedavisinde lazer uygulaması yapılmaz. Operasyonda, gözü hareket ettiren kasların kuvvetlenmesi ve daha çok hareket etmeleri sağlanır. Uzmanlar, şaşılık tedavisinin ne kadar erken uygulanırsa başarının o kadar arttığını da söylemektedir. Bu nedenle 2-3 yaşına gelmeden göz doktoruna başvurmakta fayda vardır. İlerleyen yaşlar ile birlikte gözde oluşan tembellik kalıcı hasar verebilir.

şaşılık sorunu

Şaşılık oluşmasında pek çok neden vardır. Sorunlu hamilelikler, anne adayının geçirdiği rahatsızlıklar ve ailede 1. derece yakında olan göz kaymaları hep bir nedendir. 2-3 yaş sonrası görülen şaşılıklar genelde göz bozuklukları ile ortaya çıkar. Ateşli hastalıklar, travmalar sonrası rahatlıkla ortaya çıkabilirler.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.