Sarımsak hakkında yapılan araştırmalar
Menu

Sarımsak hakkında yapılan araştırmalar

sarımsak baş

Yemeklerimizin ve salatalarımızın inanılmaz lezzet kazanmasını sağlayan sarımsak, sağlığımıza olan faydaları ile şaşırtıyor. Çok eski zamanlardan günümüze sağlıkta şifa olarak kullanılan ve çeşitli ilaçların yapıldığı sarımsağın tıpta bugün yeri çok önemlidir. İşte, sarımsağın bilinmeyen faydaları ;

sarımsak1

Sarımsak özellikle çiğnenirse veya ezilirse mikrop öldürücü kimyasallar ortaya çıkar. Sarımsak içinde bulunan allicin isimli kimyasal aslında doğal bir penisilindir. Antibakteriyel olması yanı sıra vücutta bulunan mikrop ve bakterileri öldürür ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Fakat, bu özelliği için sarımsak çiğnenerek ya da ezilerek yenilmelidir.

sarımsak2

Sarımsak hakkında yapılan tıbbi deneylerde, damar tıkanıklığını engellediği ve aspirin gibi kanı yumuşattığı ortaya çıkmıştır. Böylece kan şekeri ve tansiyonda dengelenmektedir. Bu nedenle tansiyon ve şeker hastalarına günde 2-3 diş sarımsak yenilmesi tavsiye edilir.

Amerika’da yapılan bir araştırmada, düzenli olarak yaklaşık 5 yıl çiğ sarımsak tüketen kişilerde sindirim sistemi kanserleri çok daha az görülmektedir. Amerikan Kanser derneğinin açıklamalarına göre, sarımsak içinde yaklaşık 30 civarında antikansorejen madde bulunuyor. Bu maddelerin bazıları, karaciğer, mide, bağırsak ve akciğer kanserine karşı koruyucudur.

sarımsak3

Genelde sarımsak kokusu yüzünden pek çoğumuz sarımsak yemekten uzak durmaktadır. Oysa sarımsağın kokmasına neden olan kimyasallar sayesinde antikansorejen etkisi ile antibakteriyel etkisi çalışmaktadır. Bu nedenle hap halinde ki sarımsak takviyelerinin kokusu yoktur fakat size de etkisi sarımsağın kendisi gibi değildir. Bu nedenle uzmanlar sarımsağın kendisini tüketmemiz gerekliliğini savunmaktadır.

Sarımsağın kokusu yüzünden rahatsız oluyorsanız bir diş sarımsağı bıçakla 3 veya dörde bölerek bol su ile hap gibi yutabilirsiniz. Özellikle taze sıkılmış limon suyu ve zeytinyağı ile tükettiğinizde sarımsak etkisini çok daha fazla arttırmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.