Şanzıman nasıl çalışır
Menu

Şanzıman nasıl çalışır

şanzıman

Baskı balata yolu ya da kavrama yolu aracılığıyla elde ettiği hareketi şafta ve diferansiyele ileten şanzıman, hareket edebilmesi için araca gereken tork’un aktarılmasını sağlamaktadır. Şanzıman elemanları, içten yanma prensibiyle üretilen enerjinin tekerleklere aktarılarak harekete çevrilmesinde görev yapmaktadır.

şanzımanın çalışma prensibi

Şanzımanın ikinci bir görevi de araç sabit halde dururken motorun çalışır durumda kalmasını sağlamaktadır. Böylece motorun her çalıştırılmasında motorda meydana gelen yüksek düzeydeki sürtünmelerin önüne geçerek korunmasını da sağlamaktadır.

otomatik şanzıman

Aracın yol alınan çevre şartlarına ve coğrafi koşullara göre en uygun hızda gitmesini sağlayarak tork’un sabit kalmasını sağlar. Şanzımanın görevleri arasında aracın hız kontrolünün de sağlanması da vardır. Aracın yol şartlarına göre uygun vites aralığında gitmesini sağlamaktadır. Debriyajlı araçlarda vites geçişleri manuel yapılırken, tork konvektörlü araçlarda otomatik olarak vites geçişi yapılmaktadır.

şanzımanın çalışması

Şanzıman, otomobillerde olduğu gibi motosikletlerde de bulunmaktadır. Otomobillerde debriyaj ayakla, vites elle kontrol edilmekte olup, bu durum motosikletlerde farklı olarak debriyaj elle vites ayakla kontrol edilmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.