Menu

Samanyolu galaksisi


Samanyolu galaksisini bilmeyeb yoktur dünyadan nasıl göründüğüne bakmak isterseniz makalenin sonundaki resimlere göz atmayı unutmayın..

Bilinen evrende milyarlarca galaksi vardır, ama Samanyolu özellikle önemlidir çünkü Güneş Sistemi’ni içinde barındırır. Samanyolu, gece gökyüzünde Yer’den bir ışık ipi gibi görünür. Aydınlık kasaba ve şehirlerde görmek zordur ama daha karanlık bölgelerde daha iyi görünür.

Samanyolu, dünyanın heryerinden görülebilir. Samanyolu’nun düzlemi, Yer’in yörüngesinden 60 derece daha eğiktir. Samanyolu Scoripus, Ara, Norma, Triangulum Australe, Circinus, Centaurus, Musca, Crux, Carina, Vela, Puppis, Canis Major, Monoceros, Orion and Gemini, Taurus, Auriga, Perseus, Andromeda, Cassiopeia, Cepheus & Lacerta, Cygnus, Vulpecula, Sagitta, Aquila, Ophiuchus, Scutum ve Sagittarius gibi birçok popüler takımyıldızın içinden geçer.

Samanyolu yaklaşık 100.000 ışık yılı çapındadır ve 1.000 ışık yılı kalınlığında olduğuna inanılmaktadır. En az 200 milyar yıldızdan en çok 400 milyar yıldıza kadar bir içeriği olduğu sanılmaktadır. Araştırmalara göre Samanyolu etrafında kalan gaz yaklaşık 12.000 ışık yılı kalınlığındadır.

Samanyolu’nun yaşını belirlemek zordur. Yine de, 13.2 milyar yıla kadar daraltılmıştır, neredeyse evrenle yaşıt. Bu yaklaşım, 2004’te yapılan Çok Büyük Teleskopun UV Görülebilir Spoktrografı araştırmasına dayanılarak yapılmıştır.

Dünya ve Ay arasındaki en büyük uzaklık 1.3 ışık saniyesidir.
Dünya ile Güneş arasındaki en büyük uzaklık 499 ışık saniyesidir (8.3 ışık dakikası).
Oort bulutu yaklaşık 2 ışık yılı çapındadır.
Bize Güneş’ten sonra en yakın yıldız olan Proxima Centauri, 4.2 ışık yılı uzaklıktadır.
Samanyolu galaksisinin çapı 100.000 ışık yılı kadardır.
Samanyolu’nun komşu galaksilerinden Andromeda, bize 2.4 – 2.7 milyon ışık yılı uzaklıktadır.

Son 50 Yorum
  1. Agah Toros Cevapla
  2. gursel kelebek Cevapla
  3. Ahmet Giray Kütük Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.