Şahbağı efsanesi
Menu

Şahbağı efsanesi

van kalesi

Van Kalesi’nin yaklaşık 10 km kuzeybatısında, şimdiki istasyon mahallesinde güzel bir köy vardır. Bahçeleri ve bağları ile meşhur olan bu yerin Şahbağı ismini alması bir efsane ile anlatılır. İşte o efsane;

van kalesi efsanesi

Dönemin İran Şahı Şah Abbas, bir iddia nedeniyle Van Kalesi’ni fethetmek için sefere çıkar. Van’a ulaşan Şah Abbas, ordusuyla Van Kalesi’nin yaklaşık 10 km kuzeydoğusuna karargah kurar. Kale’yi kuşatan Şah Abbas’ın orduları bir türlü kaleyi teslim alamaz. Van Kalesi’ni bir vali idare etmekteymiş. Kalede gıda sıkıntısı baş gösterdiğinde, yaşlı olanlar vali’yi savaşmak için sıkıştırmaya başlarlar, ancak vali üç gün daha beklemelerini söyler.

şahbağı ve van kalesi

Bir türlü kaleyi düşüremeyen Şah Abbas’ın askerlerinin canları iyice sıkılmaya başlar. Şah Abbas, askerlerin canının sıkılmaması için karargah kurdukları bölgeye bağ bahçe yaptırır. Bu bölgeye de Şahlar Bağı ya da Şahbağı adını koyar. Kuşatılmış durumdaki kalede yiyecek stokları tükenmiş, açlık baş göstermiştir. Bu nedenle de teslim olma ile ilgili sesler yükselmektedir. Bu duruma içerleyen yaşlı bir nine ortaya atılarak “ Vay, ben öldüm mü ki vatanıma yad adam gire? Canım duruyorken, düşman atının tırnağını vatan toprağıma bastırmam.” der.

şahbağı efsanesi

Vali’nin huzuruna çıkarılan yaşlı nine, yapacaklarını Vali’ye anlatır ve ertesi gün bir miktar tandır ekmeği, bir bakraç yoğurt alarak Şah Abbas’ı ziyaret eder. Şah’ın huzuruna kabul edilen yaşlı nine Şah’a hitaben “ Şah’ım, çok önce gelmem lazımdı, fakat düğün derneklerden ve davetlerden bir türlü imkan bulamadım gelmeye, kusuruma bakma” der. Şah, yaşlı ninenin bu sözlerinden kalede açlık ve kıtlık sorununun olmadığına kanat getirir.

şahbağı

Yaşlı nine Şah’ın huzurundayken kale burçlarından beyaz tozlar dökülmeye başlar. Bunun üzerine Şah, yaşlı nineye bunun ne olduğunu sorar. Yaşlı nine Şah’a bunların geçen yıla ait unlar olduğunu, yeni mahsule yer açmak için ambarlarda yer açtıklarını söyler. Halbuki kalenin burçlarından dökülenler kireç tozudur. Şah, bu durumdan dolayı kaleyi alamayacağını düşünerek kuşatmayı sonlandırır. Geri dönerken de “ Ko desinler Şah Abbas’ın bağı var.” Sözünü sarf eder. O gün bu gün karargahın kurulduğu yere Şahbağı denmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.