Sağlıksız ve kilo aldıran gıdalar
Menu

Sağlıksız ve kilo aldıran gıdalar

sağlıksız gıda

Yapılan araştırmalarda sağlıksız ve kilo aldıran gıdaları biliyoruz. Bu gıdalardan uzak durarak daha sağlıklı ve dinç olabilirsiniz. Beslenmeye ve beslenme düzenine dikkat ettiğinizde hem kilo almaz hem de daha sağlıklı ve uzun yaşarsınız. İşte sağlıksız ve kilo aldıran gıdalar;

yağlı et

Et konusunda kafamız çok karışık olsa da, uzmanlar yağlı etin damarlarda tıkanmalara ve kalp hastalıklarının başlamasına birinci neden olduğunu söylüyor. Et içinde bulunan protein çok gerekli olduğundan mutlaka yenilmelidir. Fakat, eti daha az yağlı tüketmekte fayda vardır. Az yağlı etler, vücutta bulunan yağı azaltır, çinko ve demir almamızı sağlar. Üstelik B12 vitamini açısından zengindir.

patates kızartması

Tüm dünyada bulunan diyetisyenler, kızarmış yiyeceklerden uzak durmamızı söylüyor. Fakat, kızarmış yiyecekler içinde en fazla sevilen kızarmış patatesten vazgeçmek zordur. Oysa kızarmış patates en fazla kilo aldıranlar listesinde ne yazık ki 1. sırada. Bu nedenle uzmanlar, patatesi kızartmak yerine fırınlamanızı öneriyorlar. Fırında pişen patates hem lif kaynağı hem de protein yüklüdür. Böylece hem daha uzun süre tok kalırken hem de sağlığınız için çok daha faydalı olacaktır.

gazlı içecekler

Gazlı içeceklerden uzak durmak en önemli noktadır. Çünkü tüm gazlı içecekler böbreklere fazlası ile yük bol sodyum ve mısır şurubu içerir. Özellikle diyet olanlar ise tatlandırıcı içerdiğinden riski çok daha fazla olanlardır. Kilo vermeye çalışırken gazlı içecek tüketiyorsanız hem kalp krizi hem de felç riskini artırırsınız. Üstelik bel çevreniz çok daha kalınlaşır.

meyve suyu

Pek çok uzman meyve suyu yerine taze sıkılmış meyve tüketmenizi söyler. Oysa, taze sıkılmış meyve sularında meyvenin lifini alma şansınız kalmaz. Bu nedenle meyvenin kendisini yemek çok daha sağlıklıdır. Hazır meyve suları kilo almanızı sağlar. İçinde yüksek oranda bulunan şeker, kan şekerini yükselterek daha fazla acıkmanızı hızlandırır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.