Sağlıklı ve mutlu olmanın 20 yolu
Menu

Sağlıklı ve mutlu olmanın 20 yolu

mutlu olmak

Sağlıklı ve mutlu yaşamak hepimiz için önemlidir. Mutlu olduğunuzda sağlığınız yerine gelir. Sağlıklı olduğunuzda daha da mutlu olursunuz. Bu iki kavram birbiri ile çok bağlantılıdır. İşte, sağlıklı ve mutlu olmanın 20 yolu ;

sağlıklı olmak

Kahkaha ile gülün

Kahkaha ile gülmek, stres hormonu olan kortizol salgısını yavaşlatır ve endorfin salgılamamızı sağlar. Endorfin sayesinde enerjimiz artar ve depresyon engellenir. Kahkaha ile gülmek, gençleştirir ve ömrü uzatır.

Orgazm

Orgazm, sadece birkaç saniyelik bir his değildir. İngiltere’de yapılan araştırmalarda, orgazmın yaklaşık 1 hafta boyunca etkisinin sürdüğü ve stresten uzaklaştırdığı ortaya çıkmıştır. Üstelik, sık orgazm yaşayanların kalp krizi riski %50 düşmektedir.

Su içmek

Günde 2.5 litre kadar su içmek, vücudumuzda toksinlerin atılmasından, organların iyi çalışmasına hatta hücrelerimizin birbiri ile iletişimine kadar gereklidir. Su içmek, hayati bir olaydır. Tüm fiziksel durumumuz yanı sıra, su sinirleri yatıştırmakta ve beynin iyi çalışmasını sağlamaktadır.

Ellerinizi iyi yıkayın

Pek çok bulaşıcı hastalık, eller ile geçmektedir. Bu nedenle, elleri dirseklere kadar sabun iler yıkamak gereklidir. Bu alışkanlık sizi grip ve soğukalgınlığı yanında pek çok bulaşıcı hastalıktan korumaktadır.

Masaj yaptırın

Masaj yaptırmak, kan dolaşımını hızlandırır. Bunun yanı sıra gevşemeyi sağlar ve stresi alır. Vücudunuz bol serotonin yani mutluluk hormonu sağlar. Bu arada masajı yapan kişinin profesyonel olmasına mutlaka dikkat edilmelidir.

Dik durmak ve esneme hareketleri

Dik durmak ve esneme hareketleri yapmak omurga sağlığınız için çok gereklidir. Esneme hareketlerini bir alışkanlık haline getirirseniz ilerleyen yaşlarda eklem ve omurga sorunlarınız azalır.

Diş ipi kullanmak

Diş sağlığımız vücut sağlığımız için çok önemlidir. Çürük dişler, kalp, dolaşım, şeker hastalığı riski doğurur. Üstelik, bağışıklık sistemimiz sürekli olarak çürük diş için çalışarak yorulur. Bu nedenle, çürüklere ve diş eti hastalıklarına karşı dikkatli olmalıyız. Uzmanlar, diş fırçalaması öncesi kullanılan diş ipinin, diş macununun etkisini arttırdığını söylüyorlar.

Kilonuzu sabitleyin

20 yaş sonrasında 30’lu yaşlara yakın bir dönemde metabolizma hızımız yavaş yavaş düşmeye başlar. Böylece 30 yaş sonrasında alınan kilolar verilmekte zorlanılan kilolar olur. Bu nedenle, yediklerimize dikkat etmek ve kilomuzu sabit tutmak gerekiyor.

Derin nefes alın

Derin nefes almak kan basıncını düşürür ve kanda oksijen seviyesini arttırır. Bu nedenle, derin nefes alma tekniklerini öğrenin ve derin nefes alın.

Spor yapmak

Spor yapmak ve hareketli bir yaşam sahibi olmak, başta kanser olmak üzere, şeker, tansiyon ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Üstelik, spor yapmaya başladıktan 30 dakika kadar sonra beynimiz serotonin salgılar ve kendimizi daha mutlu hissederiz.

Doktor kontrolüne gidin

Her yıl hiç olmazsa 1 kez doktor kontrolü yaptırın. Ufak bir sorunda bile olsa mutlaka doktora gidin. Pek çok ciddi hastalığın belirti vermeden başlayabildiğini unutmayın.

Uyumak

Normal yetişkin bir insan 7-9 saat arasında uyku uyumalıdır. Uyku, vücudun yenilendiği ve kendini onardığı saattir. Bu nedenle, düzenli ve kesintisiz uyku çok önemlidir.

Evcil hayvan edinmek

Evcil hayvan sahibi olanların daha az stres çektiği ve tansiyon, kolesterol seviyelerinin düştüğü biliniyor. Bu nedenle, evcil bir hayvanınız olsun.

Beyninizi çalıştırın

Beyni sürekli çalıştırmak, hafızanızı korur ve Alzheimer riskini düşürür. Dil öğrenmek, kitap okumak ve bulmaca çözmek bu nedenle çok önemlidir.

Korunun

AIDS ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için mutlaka prezervatif kullanın.

Sebze yemeye alışın

Sebzeler güçlü antioksidanlardır. Bu nedenle, sık sık yeşil yapraklı sebzeleri tüketin. Unutmayın, antioksidanlar sizi başta kanser olmak üzere pek çok hastalıktan korur.

Doğa ile iç içe olmak

Açık havada, ağaçlıklı yerlerde günde 30 dakika kadar yürümek, stresinizi alır ve sizi rahatlatır.

Arkadaşlık kurun

Arkadaşlık edinen kişilerin yaşamları arkadaşı olmayanlara göre %20 daha uzun oluyor. Bu nedenle, çok arkadaşınız olsun ve onlarla vakit geçirin.

Aşık olun ve sevin

Sevmek ve aşık olmak beyinde mutluluk hormonu olan dopamin salgısını arttırır. Böylece mutlu ve huzurlu olursunuz. Hayatınızda olan her şeyi sevin.

Sigarayı bırakın

Her yıl 4 milyon insan sigara nedeni ile hayatını kaybediyor. Sigarayı bırakın ve ömrünüzü uzatın.
2 Comments
  1. mervenurorsay23 Cevapla
  2. Mehmet Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.