Sağlıklı saçlar ve güçlü tırnaklar için 6 temel gıda
Menu

Sağlıklı saçlar ve güçlü tırnaklar için 6 temel gıda

sağlıklı saçlar için 6 temel besin

Saçlarınızın ve tırnaklarınızın uzamakta zorluk çekmesi, hatta kırılmaları insanı sinir eden bir durumdur. Bu gibi durumlardan şikayetçi iseniz, dengeli ve sağlıklı beslenmenin saçlarınız ve tırnaklarınız üzerindeki etkisini göz ardı etmemelisiniz. 

Hem saçlar hem de tırnakların esası keratindir. Keratin’in üretimini sağlayan da birçok gıda maddesi bulunmaktadır. Şayet, bazı önemli gıdaları düzenli bir şekilde tüketirseniz, vücut fonksiyonlarınızın düzenli çalışmasını, buna bağlı olarak da saçlarınızın ve tırnaklarınızın çok daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. İşte, sağlıklı saçlar ve güçlü tırnaklar için 6 temel gıda;

sağlıklı saçlar için süt ve yumurta

1- Süt: Uzmanlar saç dökülmesinin ve tırnakların kırılmasının en önemli sebepleri olarak demir, çinko, protein ve biyotin eksikliklerini göstermektedirler. Tüm bu bileşenlerin bir arada bulunduğu en zengin gıda olarak da süt gösterilmektedir. Önemli bir protein kaynağı olan süt, aynı zamanda D vitamini ve biyotin bakımından da oldukça zengindir.

2- Yumurta: Saç normal olarak ayda 1 cm kadar uzamaktadır ve saçın %97’lik bir kısmı proteindir. Dolayısıyla, bolca protein tüketmek özellikle de yumurta yemek hücre yenilenmesine ve büyümesine destek olmaktadır. Yumurta, biyotin ve demir bakımından da oldukça zengin olan bir gıda maddesidir.

3- Somon balığı: Yağlı bir balık türü olan somon, yüksek oranda Omega-3 yağ asidi ihtiva etmektedir. Omega-3 yağ asidi hem saçlarınızı güçlendirmeye hem de kepeği önlemenize yardımcı olur. Tırnaklar aylık bazda yaklaşık 3 mm kadar uzarlar. Somon balığındaki Omega-3 yağ asidi tırnaklarınızın da güçlenmesine ve kırılmamasına destek olur.

sağlıklı saçlar için sebze ve meyveler

4- Yeşil yapraklı sebze çeşitleri: Ispanak, pazı, kıvırcık gibi yeşil yapraklı sebzeler, insan sağlığı açısından önemli A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin besinlerdir. A ve C vitamini kalojen üretimini destekler ve damarları güçlendirir. A vitamini saçların uzamasını teşvik etmekte, C vitamini de demir emilimini sağlamaktadır.

5- Portakal ve sarı renkli sebze çeşitleri: A vitamini açısından zengin olan havuç, kabak ve tatlı patates gibi gıdalar tırnakları güçlendirdiği gibi, parlak ve sağlıklı görünmelerini sağlamaktadır. Saydığımız bu gıdalar beta karoten bakımından da zengin olup, daha sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlamaktadır.

6- Su: Hayatın kaynağı olan su, saçların ve tırnakların sağlıklı olması bakımından da oldukça önemlidir. Hidrasyon, insan vücudundaki sistemlerin en sağlıklı şekilde çalışmasını sağlaması yönünden çok önemlidir. Bu şekilde alınan besinler vücuttaki bütün hücrelere sürekli ve düzenli olarak dağıtılmaktadır. Bu nedenle de su tüketimi vücut için önemli olduğu kadar, olmazsa olmazlardandır.
One Response
  1. Hayri BULUT Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.