Sağlıklı kilo vermenin püf noktaları
Menu

Sağlıklı kilo vermenin püf noktaları

diyet baş

Hepimiz hayatımız boyunca 1-2 kez diyet yapmışızdır. Fakat, kendi başımıza yaptığımız diyetler genelde başarısızlıkla sonuçlanır. Uzmanlar diyet yapmadan bile sağlıklı kilo verilebileceğimizi söylüyorlar. İşte, sağlıklı diyet sırlarımız ;

diyet1

İlk olarak evde dolabınızda bulunan yiyecekleri az yağlı olanlar ile değiştirin. Tam yağlı ürünler yerine yarım yağlı veya yağı azaltılmış ürünler kullanmaya başlayarak günde 200-250 kalori daha az alırsınız. Ekmeğinizi tam tahıllı ekmek ile değiştirin. Kalorisi beyaz ekmek ile aynı olsa da, tahıllı ekmekler, uzun tokluk süresi verecektir. Belirli saatlerde uyumak ve her gün aynı saatte kalkmak metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar. Gün içinde uymak, metabolizma hızını yavaşlatır ve kilo vermeniz zorlaşır. Uyandıktan bir saat içinde kahvaltı yapmak metabolizma hızını arttırır. Kahvaltıda, peynir, ekmek, domates, salatalık, yeşillik, 5 adet zeytin ve 1 yumurta en ideal olandır. Reçel, bal ve kaymak kilo vermenizi zorlaştırır.

Diet and exercise

Kırmızı et ve beyaz et öğle yemeğinde tercih edilmelidir. Bu sayede hem tok kalacak hem de ihtiyacınız olan protein karşılanacaktır. Kilo kaybetmek için bağırsakların düzenli çalışması şarttır. Bu nedenle bağırsak çalıştıran, siyah üzüm, kuru incir ve kayısı tüketilmelidir. Uzun süre aç kalındığında metabolizma kendini yavaşlatır ve kilo vermeniz zorlaşır. Bu nedenle sık sık yemek yemelisiniz. Bu arada, aç karna asla alışverişe gitmeyin. Bunun sonucu olarak tatlı yeme isteğiniz hızla artar.

diyet3

Ana öğünlerde mutlaka protein kaynağı olmalıdır. Bu kilo verme hızını arttırır. Sebzelerin yanına yoğurt, ayran kullanılmalı, salataların yanına peynir, tavuk ve balık katılmalıdır. Posalı yiyecekler daha uzun süre tokluk sağlar.Bu nedenle sebze, salata, tam tahıllı ekmek ve meyve tüketimine dikkat edin. Tek tür beslenme ile kilo vermeye çalışırsanız işiniz çok zor olur. Üstelik vitamin ve mineral eksikliği de gelişir. Ligth ürünler kalorisi 0 olan ürünler değildir. Bu ürünler çok daha fazla kilo almanızı sağlayabilirler.

diyeeeeeeet

Yemeklerden önce su içmek daha az yemenizi sağlar. Yemek öncesi 1-2 bardak su yemek yerken daha az yemenizi sağlar. Diyete başladıktan sonra her gün tartılmayın. Haftanın belirli bir günü aynı kıyafetler ile tartılın. Tarçın, kanda şekeri dengeler. Böylece tatlı isteğini frenler. Yoğurt, çay ve salatalarda tarçın tüketin. Spor yapamıyorsanız günlük 1000 adım atın. Bu diyetinize verilebilecek en büyük destektir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.