Menu

Sağlık için yararlı fermente gıdalar

fermente gıdalar

Genel sağlık durumunun daha iyi olmasını sağlamak için, farklı gıdaları beslenme programına almak gerekmektedir. Probiyotik gıdalar buna bir örnektir. İçeriğinde yararlı bakterilerin bulunduğu fermente gıdalar kişinin beslenmesinde olması gereken unsurlardır. Fermente gıdaları ele almadan önce, laktik asit fermantasyonuna kısaca göz atalım.

Laktik asit fermantasyonu, gıdaların laktik aside dönüştürüldüğü işlemin adıdır. Tüketilen gıdalarda laktobasililerin çoğalması onun hazmedilmesini zorlaştıran ekşi bir tat verir. Fermente gıdalar, faydalı bakterilerle dolu gıdalar olup, beslenme programına bu bakterilerin mutlaka dahil edilmesi gerekmektedir. Fermantasyon önemli bir gıda muhafaza tekniğidir ve sağlık yönünden pek çok faydası vardır. Beslenmenizde keyifle tüketebileceğiniz sağlık için yararlı fermente gıdaların bazılarını inceleyecek olursak;

1- Kimchi (Kore turşusu):

Baharatla aranız iyiyse Kore’ye özgü Kimchi mutlaka beslenme listenizde yer almalıdır. Daha çok lahana ile yapılır, ancak turp, yeşil soğan ya da salatalık da kullanılır. Güç ve besin deposu olan Kimchi tuz, baharat, zencefil, balık ya da karides ile sunulabilmektedir. Sağlık dergisi tarafından Dünyanın Sağlıklı Besinleri listesinde yer alan Kimchi, %50 oranında C vitamini diğer yarısında da A, B1 ve B2 vitaminleri, kalsiyum ve demir, laktik asit ve tüm faydalı bakterileri içermektedir. Kimchi’yi tek başına ya da pilavla birlikte tüketebilirsiniz. Değişik tatlar yaratmak sizin elinizde.

2- Kefir:

Fermente bir süt içeceği olan kefir, kalsiyum ve probiyotiklerle dolu bir besindir. Kefir tanelerinin süte ilave edilmesi ile yapılan kefirde kullanılan taneler, laktik asit bakterileri tarafından oluşturulur ve karnabahar gibidir. Kefir yapımında inek, koyun veya keçi sütü kullanılabilmektedir. Probiyotikler içinde en iyi fermente gıdalardan biridir. Sütte yer alan her tür besini içeriğinde barındırır. Sütteki laktoz yıkıma uğradığı için, laktoz intoleransı olanlar da kefir içebilirler.

3- Yoğurt:

Sütün bakteriyel fermantasyonu ile olan yoğurt, laktoz intoleransı olanlar tarafından da tüketilebilir. Çünkü yoğurt oluşumunda, sütteki laktoz laktik aside dönüşmektedir. Daha çok inek sütünden yapılsa da keçi, manda, sığır ya da deve sütü de kullanılabilir. Yüksek miktarda protein, kalsiyum, D vitamini, riboflavin, B6 ve B12 vitaminleri içerdiği gibi, yağ oranı da düşük bir besindir.

4- Tempeh:

Sağlıklı doğal bir fermente besin olan Tempeh, soya fasulyesinin fermantasyonu neticesinde oluşan, lezzeti ceviz tadını çağrıştıran bir gıdadır. Özellikle vejetaryenler için çok iyi bir protein kaynağıdır. Mükemmel bir probiyotik kaynağı olan Tempeh bütün temel aminoasitleri barındırmaktadır.

sağlık için fermente besinler

5- Miso:

Pirinç, arpa veya soya fasulyesi ile mayalanan bir tür macun şeklinde besin olan Miso’nun içeriğinde laktik asit neticesinde oluşan faydalı bakteriler bulunmaktadır. Protein, vitamin ve mineraller yönünden oldukça zengin olan Miso’nun çok yüksek miktarlarda sodyum içerdiğini de belirtmek gerekiyor. Miso’yu Japon yemeği olan pirinçli miso çorbasında, soslarda ve turşularda kullanabilirsiniz.

6- Lahana turşusu:

Beyaz lahana ve tuz ile yapılan bu sağlıklı probiyotik besin, lahananın fermente edilmesiyle oluşmaktadır. Birçok faydası olan lahana turşusunda C ve B vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, diyet lifi, potasyum ve bakır bulunur. Çok iyi bir laktobasil kaynağı olan lahana turşusu, sindirime yardımcı olduğu gibi yaraların azalmasını da sağlar.

7- Salatalık turşusu:

Bekletilmiş turşu, çok mükemmel bir tat elde eder ve besleyici özelliğini de çoğaltır. Salamura ya da sirke işlemi turşunun korunması için yapılır. Turşunun asıl amacı besinleri korumak için yapılmasıdır. Günümüzde ise, sağlığa olan faydaları için yapılmakta ve tüketilmektedir. Turşu oluşumunda gelişen faydalı bakteriler vücudun temizlenmesini sağladığı gibi detoks etkisi yapmaktadır.

8- Kombucha çayı:

Otlar ve meyve ile tatlandırılan keskin bir çay olan Kombucha çayı, bakteri ve mayalardan meydana gelmiş simbiyotik kültürü, siyah ya da yeşil çayla birlikte kullanılmaktadır. Fermantasyon sırasında az da olsa 52-3 oranında alkol üretilir. Çin’de ölümsüzlük çayı olarak adlandırılan bu çayın beslenmeye olan faydaları henüz daha tam olarak belirlenmemiştir. Doğru ve düzgün şekilde fermente edilmemişse yan etkileri de olabilir.

Fermente gıdalrın temel faydaları:

1- Bağışıklık sistemini geliştirme,

2- Faydalı bakteri üretme,

3- Detoks etkisi yapma,

4- Doğal takviye olması,

5- Sindirimi yardımcı olması,

6- Depresyonun önüne geçmesi,

7- Hormonal dengeye yardımcı olması,

8- Besinlerin çok daha iyi emilimini sağlaması.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.