Sağlığımızı tehtid eden 7 olay
Menu

Sağlığımızı tehtid eden 7 olay

sağlık baş

Çok sağlıklı yaşadığımızı zannedebiliriz. Fakat çevremizde, iş hayatımızda ve aile içinde ya da kendimizin yaşadığı bazı kötü alışkanlıklar ve insanlar bizim sağlığımızı tehtid etmektedir. İşte, sağlığımızı tehtid eden 7 olay ;

 

stres

Stres ; Kan basıncı, kalp sağlığı, eklem kasılmaları ve çeşitli kanser türlerini tetiklemektedir. Üstelik, yanınızda olan stresli bir insanın tüm gerginliğine siz de ortak olabilir rahatlıkla etkilenebilirsiniz.  Bu nedenle, stresli insanlardan uzak durmak ve stresli bir yaşam yaşamamaya dikkat etmek gereklidir.

horlama

Horlama ; Horlamanız varsa ondan kurtulmak için bir hekime gözükmek gereklidir. Çünkü, horlama esnasında kalbinizi ve dolaşım sisteminizi zorlarsınız. Vücut rahat nefes alamadığından, oksijen alabilmek için savaşır. Böylece, kalp hastalıklarına açık bir hale gelirsiniz. Üstelik horlayan bir eşle aynı yatağı paylaşıyorsanız, gece uykusunu tam alamıyor olabilirsiniz. Bu durumda, yogunluk, halsizlik ve zihin problemleri yaşayabilirsiniz. Horlama sağlığı tehtid eden önemli olaylardandır.

kilo almak

Kilo artışı ; Hızlı bir şekilde kilo alıyorsanız ve bu kilolar bel , karın çevresine yığılıyorsa dikkatli olmakta fayda vardır. Dolaşım sorunları, kalp, şeker, felç gibi hastalıklara açık hale geldiğiniz gibi hareketler de kısıtlanacağından pek çok sıkıntı yaşanır. Uzmanlar, çevrenizin kilolu olduğunu fark ettiğinizde bir müddet oradan uzaklaşmanın gerekliliğini söylüyorlar. Çünkü, başka insanlardan etkilenip de kilo alınabiliyor.

depresyon

Depresyon ; Depresyon yaşayan bir insanla aynı hayatı paylaşıyorsanız, sizinde depresyona girme oranınız%30 oranında artmaktadır.  Depresyonda olan bir eş, ayrılık, aldatma, kötü alışkanlıklar gibi sorunları beraberinde getirebilir. Bu nedenle bir hekim desteği almakta fayda vardır.

alkol

Alkol ; Karaciğer ve beyine çok zarar veren bu bağımlılık sahibi olan arkadaşlarınız varsa onlardan uzaklaşın. Yapılan araştırmalar, alkol bağımlılığı olan insanların arkadaşlarının bundan etkilenerek daha fazla içki içtiğini ortaya koymaktadır.

takıntı

Takıntı hastalığı ; Çevrenizde bu çeşit rahatsızlıkları olan insanlar hayatınızı zehir edebilir. Bu nedenle, ya bir hekim desteği aldırın ya da uzaklaşın.

pasif içici

Pasif içicilik ; Pasif sigara içiciliği yüzünden binlerce insan akciğer kanserine veya farklı kanser türlerine yakalanıyor , hayatını kaybediyor. Bu nedenle sigara içilen ortamlarda sigara kokusunu koklamayın. Evinizde sigara içmeye izin vermeyin.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.