Safra kesesi nedir, hastalıkları ve tedavisi
Menu

Safra kesesi nedir, hastalıkları ve tedavisi

safra kesesi

Safra kesesi, karaciğerin alt kısmında olan torba şeklinde bir organdır. Safra için depolamada yapan safra kesesi, aslında minik bir armuda benzemektedir. Uzunluğu en fazla 12 cm, genişliği ise 5 cm’dir. Safra kesesinin genişleme kabiliyeti vardır. 200cm3 kadar sıvıyı rahatlıkla alır.

safrahastalıkları

Safra kesesi, üç parçadan oluşmaktadır. Önde bulunan kalın uca kese tepesi, üst kısma kese gövdesi, yukarıda ve arka kısımda bulunan noktaya kese boynu denilir. Safra kesesi içinde ki kaslar zayıf olduğundan bir insanın safra kesesi tam olarak hiçbir zaman boşalmaz.

Safra kesesinin görevleri nelerdir?

Safra kesesinin başlıca görevi safra suyunu depolamaktır. Safra tuzları, biluribin, kolesterin gibi maddeler sürekli burada kaldıklarından safra suyunu koyulturlar. Yermek yenildikten sonra, kolesistokinin onikiparmak bağırsağından çıkarak kesenin kasılmasını sağlarlar. Kese kasılınca kesede biriken safra bağırsağa boşalır ve sindirim yapılır.

Safra kesesi hastalıkları nelerdir?

Safra kesesinin başlıca hastalıkları safra iltihapları ve taşlarıdır. Had safra kesesi iltihabında safra kesesinin ağzı tıkanmaktadır. Bunun başlıca nedeni, safra taşıdır. Safra kese ağzının tıkanmasının diğer nedenleri, mide ülseri, lenf bezi büyümesi, tümörlerdir. Kesenin ağzı tıkanınca içeride olan basınç hızla artar. Basınç nedeni ile safra duvarına yeterince kan gitmemeye başlar. Hasta, bu durumda iltihaplanma, kangren ve doku ölümleri yaşar.

Safra kesesinin iltihaplanması tıkanmalar ile kolaylaşır. Bu durumda hasta karnın üst kısmında şiddetli ağrı hisseder. Ağrı yanında ateş, bulantı ve kusma vardır. Sıklıkla 40 yaş üzeri ve çok doğum yapan obez kadınlarda görülen bu hastalık, safra kesesinin alınması veya iltihabın tedavisi ile tedavi edilir. Safra taşı olmadan oluşan iltihaplarda, mide ve bağırsak bozuklukları yaşanır. Gastrit, iştahsızlık, kanser, karaciğer hastalıkları, karın ağrısı, safra taşları, şişmanlık safra kesesi hastalıklarının başlıca belirtileridir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.