Menu

Saçlarınızı hızlı ve sağlıklı uzatmanın yolları

saç bakımı ve sağlıklı saçlar

Sağlıklı, parlak ve de uzun saçlara sahip olmanın birçok yöntemi vardır. Bakım yağları, besleyici maskeler ve sağlıklı beslenme ile bu hedefe ulaşmak mümkündür. İnsan saçı ay bazında ortalama 0,5-2 cm arasında uzamaktadır. Bu süreçte saçlara bakım yaparak ve sağlıklı beslenme faktörlerini de ekleyerek, hem daha hızlı uzamasını sağlar hem de sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. İşte, saçlarınızı hızlı ve sağlıklı uzatmanın yolları;

1- Argan Yağı: Saç diplerini besleyerek saçın yıpranmasını engelleyen argan yağı, zengin E vitamini içermektedir. Bu sayede saçları doğal bir biçimde nemlendirmekte, saçı güçlendirerek yıpranan saçları da onarmaktadır.

2- Yılan Yağı: Saçların onarılması, güçlenmesi ve beslenmesini sağlayan yılan yağının saç dökülmesine de iyi gelen bir çözüm sunmaktadır. Saçlara canlılık verdiği gibi hızlı uzamasına ve beslenmesine de yardımcı olmaktadır.

3- Tatlı Badem Yağı: Saçları besleyen, saç tellerinin doğal bir parlaklığa kavuşmasını sağlayan tatlı badem yağı, saçların hızlı uzamasına da yardımcıdır.

4- Hint Yağı: Saç tellerini kalınlaştırarak saça hacim sağlayan Hint yağı yüksek düzeyde Omega içermektedir. Ayrıca, saç derisinde mantar oluşmasının da önüne geçmektedir.

5- Ylang Ylang Yağı: Mineraller ve proteinler açısından oldukça zengin olan Ylang Ylang yağı A, C, B1 ve B2 vitaminleri yönünden de oldukça zengin bir yağdır. Saçların beslenmesine ve hızlı uzamasına imkan sağlar.

6- Zeytin Yağı: Saçları besleyerek parlaklık kazandıran ve uzamasına yardımcı olan saf zeytinyağı E vitamini bakımından da oldukça zengin bir üründür.

7- Keten Tohumu Yağı: Saç uzamasına yardımcı olan Keten tohumu yağı aynı zamanda saç dökülmesine karşı da etkilidir. Saçlara haricen uygulanabildiği gibi düzenli olarak tüketildiğinde de oldukça yararlıdır.

saçların hızlı uzaması ve sağlıklı olması

Bakım yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

Bahsi geçen yağ çeşitleri tek olarak kullanılabildiği gibi, az miktarda olması kaydıyla birbirleriyle karıştırılarak da kullanılabilir. Güzel koksun istiyorsanız, içine lavanta yağı da ilave edilebilir. Etkili bir sonuç elde etmek için haftada en az 1, daha etkili olsun istiyorsanız haftada en az iki kez uygulanabilir. Uygulamayı saç diplerine masaj şeklinde yaparsanız, saçların daha parlak olmasını yaklaşık 45 gün içinde de uzamasındaki etkisini görebilirsiniz. Saçların hızlı uzamasını sağlamak için kullandığınız yağların yanı sıra, saçın hava almasına engel olan saçlardaki kırıkların da aldırılması gerekmektedir. Bakım yaptığınız saçlarınızı düzenli şekilde yıkayarak temiz tutmanız, saç sağlığı ve uzamasında etki yapar. Çünkü temiz saç derisi nefes almakta ve saçların canlı kalmasını sağlamaktadır.

Saçların sağlıklı olmasına yardımcı olmak için A,C,D ve K vitaminlerinin de alınması, Omega yağ asidi barındıran besinlerin yenilmesi de oldukça önemlidir. folik asit, saçın yapı taşı olan keratin’in oluşmasını sağlamakta, dolayısıyla da folik asit yönünden zengin olan besin maddelerinin tüketilmesi de önemlidir. Fındık, badem, somon balığı, havuç, yumurta sarısı, yoğurt ve ıspanak saçların hızlı uzamasını sağlayan besinlerdendir. Yukarıda bahsedilen yöntemlerin uygulanması sürecinde saç boyama ve saç kurutma makinesi kullanma gibi eylemleri ya yapmayın ya da en aza indirgeyin. Bu sayede saçlarınızın daha sağlıklı olmasına ve daha hızlı uzamasına imkan sağlarsınız.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.