Menu

Saçlarda kepek sorunu

kepek baş

Kepek sorunu olan insanlar normal hayatta pek çok sıkıntı yaşarlar. Koyu renk kıyafetlerde görülen kepekler rahatsız edici bir görünüm yaratırken saçların bakımsız gözükmesini sağlarlar. Bu nedenle kepek sorunu çözümlenmelidir. Peki saçta kepek neden olur? Ve nasıl tedavi edilir?

kepek1

Kepek saç diplerinde ki ölü derilerden kaynaklı oluşur. Saçlarımızı yıkadığımızda saç diplerindeki ölü deriyi de atarız. Böylece alttan yeni canlı deri ortaya çıkar. Fakat, bazen saç derimiz çok fazla deri üretimi yapar böylece saç diplerinde ki ölü deriler fazlalaşır. Böylece kepek oluşumu başlar. Bazen çeşitli mantar ve deri hastalıkları da saçlarda oluşan kepeği arttırabilir. Egzama, mantar ve deri hastalıkları nedenli saç diplerinde şiddetli kepek oluşumu olabilir. Bu durumda kesinlikle bir doktora başvurmak gereklidir.

kepek2

Saçları çok yıkamak veya az yıkamak saçta kepek oluşumunun başlıca nedenleri arasında sayılabilir. Az yıkanan saçlarda ölü deri hızla birikir ve kuruyarak dökülmeye başlar. Çok fazla yıkanan saçlarınız varsa kullandığınız şampuan kaynaklı saç derinizde tahriş oluşabilir. Tahriş oluşması ile kepeklenme başlayabilir. Kullanılan şampuan ve sabunlar size alerji yapabilir. Bu tip durumlarda da kepeklenme oluşacaktır.

kepek3

Çok kuru ve sıcak bir ortamda yaşıyorsanız veya aşırı soğuk bir alandaysanız saçlarda kepeklenme oluşur. Çünkü, saç derisi hızla kuruyacak ve kuruyan deri kepekle kendini dökecektir. Bu noktada yapılacak şey çok sıcak ya da soğuk ortamlardan kaçınmaktır. Saç derisini nemli tutmak için günde 1.5-2 litre kadar su içmek, saç nemlendiriciler ile saç diplerine masaj yapmak saç derisinin nemini kazandırmak için gereklidir.

kepek4

Kepeklenmeyi önlemek için kullandığınız şampuan veya sabunu değiştirmek de gereklidir. Mümkün olduğunca kepek önleyici şampuan kullanmak gereklidir. Saç derisine kaybettiği nemi geri vermek ve saç bakımına dikkat etmek saçlarda oluşan kepeklenmenin önüne geçmektedir. Çok aşırı stresli bir yaşam kepek sorununu arttırır. Bu nedenle stresli yaşamdan da uzak durmak gereklidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.