Saçkıran nedir
Menu

Saçkıran nedir

baş

Saçkıran hızla saçların dökülmesini sağlayan bir deri hastalığıdır. stres gibi psikolojik nedenler ile alakası yoktur bir mantarın deri altına yerleşmesi ile oluşur.

saçkıran1

Saçkıran bir mantar hastalığıdır ve bu mantar türü deride, tırnakta ve ayak parmaklarında enfeksiyon yaratabilir. Bu nedenle bulaşıcıdır ve saç kıran hastalarının havluları, tarakları, çorapları ve terlikleri kullanılmamalıdır. Saçkıran dişi ve erkek olmak üzere iki türdür. Dişi olan türü çok hızlı bir şekilde yayılır ve neredeyse saçın tamamını dökebilir. Üstelik dişi olan türü kalıcı olabilir. Erkek olan türü çok yavaş hareket eder ve tedavisi kolaydır. Gençlerde ve çocuklarda daha sık görülmesinin sebebi, bağışıklık sisteminin daha zayıf olmasıdır.

saç2

Hastalığın ilk belirtisi, bir sivilce başı olan bir görüntüdür. Zamanla, bir genişleme yapar, enfekte olan bölgede saçlar dökülür. Hızla doktora gidilmelidir çünkü kelliğe neden olabilir. Dökülmenin olduğu bölgede sarımsı lekeler oluşabilir, tırnaklarda ise bozulmalar ve kalınlaşmalar oluşacaktır.

saç3

Saçkıran tedavisi yapılır bir mantar enfeksiyonudur. Öncelikle neden olan mantar tedavi edilmelidir. Mantar ilaçları toz, tablet ve krem şeklinde kullanılır. Hastalıklı bölgeye günlük ve düzenli olarak uygulanır. Bitkisel tedavilerde uygulanabilir fakat medikal ilaçlar kadar etkili değillerdir.

saç4

Saçkıran bir mantar hastalığı olduğundan bulaşıcıdır.  Yakın temasta hemen bulaşabilir. Bu nedenle tedbir alınmalı ve hemen hekime başvurulmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.