Saç dökülmesi sebepleri
Menu

Saç dökülmesi sebepleri

saç dökülme

Saç dökülmesi sebepleri

Uzmanlar saç dökülmesi altında yatan çok çeşitli sebepler olduğunu söylüyorlar. Genellikle genetik yatkınlık nedeni ile erkeklerde, kadınlarda ise çeşitli hormonlar ve hastalıklar nedeni ile oluşan saç dökülmesi bugün erken önlemler alındığında yavaşlatılabiliyor.

Saç yapımız nasıldır?

Günde 50-100 tel arasında olan saç teli dökmek normal kabul edilmektedir. Çünkü, saçlarımız sürekli uzar ve geriden gelen saç, öndekini döker. Fakat saçların azalması ve boşlukların oluşmaya başlaması saç dökülmesine işaret etmektedir. Saç dökülmesi için bir hekime gittiğinizde dökülmenin önce nedeni araştırılır ve ona göre tedavi uygulanır. Saçımız sürekli uzar ve büyür. Bu büyüme evresi yaklaşık 2-6 yıl kadar sürebilir. Bu süre dışında bazı evrelerde büyüme durur ve evre bitiminde saçlar dökülerek yerine yenileri gelir. Bu normal bir döngüdür.

Saçlar neden dökülür?

Erkeklerde saç dökülmesinin başlıca nedeni erkeklik hormonu fazlalığıdır. Androjen yani erkeklik hormonu fazla olduğunda saçların üst kısımlarında açıklıklar oluşmaya başlar. Androjenin fazla üretilmesi ise tamamen genetik kodlar ve yatkınlık ile alakalıdır.

Kadınlarda ise östrejen fazlalığı saçlarda kayıplara neden olmaktadır. Özellikle hamilelikte ve hormon ilaçlarının kullanıldığı dönemlerde saç dökülmeleri sıklıkla yaşanır.

Ayrıca yanlış kullanılan kozmetik saç ürünleri, saçı arkadan sıkı bir şekilde toplamak, stres saç kayıplarına neden olabilir.

Kan inceltici ilaçlar, gut hastalığı, kemoterapi ilaçları, doğum kontrol hapları ile antidepresanlar saçlarda dökülmeler yaratır.

Uzmanlar demir ve proteinin eksik alınması nedeni ile saç dökülmeleri yaşandığını söylemekteler. Bu nedenle protein ve demir alımına dikkat etmek saç dökülmesinin önüne geçebilir.

Bilinçsiz ve ağır yapılan diyetler saç dökülmesi yaratıyor. Çünkü demir ve çeşitli vitamin, minerallerden yoksun kalan saçlar zayıflayarak dökülmeye başlıyor. Saçlarımız proteinden yapılmıştır. Tiroid hormonun vücutta dengesiz çalışmasının ilk belirtisi hızla dökülen saçlardır.

Çinko, folik asit, B-12 vitamin eksikliklerinde saç dökülmesi olmaktadır. Sağlıksız ve tıkanmış bir saç derisi ise saç dökülmesi yaratır. Bu nedenle saçı nemlendirmek uygun ve ph değeri düşük olan şampuanlar ile temizlemek çok önemlidir. Saç bakım maskesi uygulamak saçları canlandıracak ve dökülmeyi yavaşlatacaktır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.