Saç bakımında yapılan büyük hatalar
Menu

Saç bakımında yapılan büyük hatalar

Saçlarımıza çok özen gösterdiğimizi zannederken, aslında onları yıpratarak yanlışlıklar yapıyoruz. Böylece kuru, cansız, yıpranmış saçlarımız oluşuyor. Peki, nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte başlıklar;

Saçlarımızı taramak çok önemlidir. Saçlar taranırken, saç derimizde bulunan yağlar, saç uçlarına kadar yayılmaktadır. Böylece saç uçları beslenmekte, kırıklarda azalma ile canlılık oluşmaktadır. Saçlarımızı ıslakken taradığımızda, kırık oluşumunu arttırmaktayız üstelik saç derisindeki yağ, saçlara yayılamamaktadır. Bu nedenle saçlar ıslakken taranmamalıdır. Saçları tararken, geniş dişli taraklar genelde kıvırcık saçlara, sık dişli taraklar düz saçlara kullanılmaktadır. Sağlıklı bir tarama için, kıvırcık saçlılarda bile geniş dişli fırça kullanımı yapılmalıdır. Yıkama esnasında, çok fazla saç bakım kremi kullanılmamalıdır. Üstelik saç bakım kremleri, saç diplerine değdirilmeden sadece saç gövdesine yumuşak hareketler ile yayılmalı ve sonra durulanmalıdır. Çok fazla bakım kremi kullanmak, saçtaki doğal yağın kaybolmasına neden olacağından dikkatli olunmalıdır. Banyodan çıktıktan sonra, havlu ile saçları ovalayarak kurulamak, saçlarda ileri derecede kırılmalara yol açmaktadır. Bu nedenle, havluya sararak ıslaklığın azalmasını bekleyin. Kesinlikle sıcak değil ılık fön ile kurutun. Sıcak hava saçlarınızı daha da kurutacaktır. Saç şekillendirici sürmek ve kurutma yapmak en tehlikeli yöntemdir. Bu nedenle, mümkün olduğunca kurulama işlemi yapıldıktan sonra kullanmak en mantıklı yöntemdir. Kimyasal boyalar saçları çok ciddi hasarlar verir. Fakat doğal saç boyaları kullanılmalıdır. Saçınızın renginin açılmasını istiyorsanız, kesinlikle iyi bir kuaförde ve bitkisel ürünler ile yapılmalıdır.

Perma, saç uçlarında kırıklara neden olur. Perma yaptıracaksanız, kırıkları sürekli toplatın. Saç topuzu, saçlarda kopmalar neden olur bu nedenle özel geceler harici yaptırmayın. At kuyruğu ile saç çizginiz geriye doğru kayar, bu nedenle sürekli yapmamakta fayda vardır. Güneş ışınları saçları kurutur. Güneş koruyuculu krem veya şapka kullanmakta fayda vardır. Bol B12 vitamini, protein, çinko ve folik asit kullanmak saçlarınıza canlılık ve parlaklık verecektir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.