Menu

Sabun nasıl yapılır

Sabunun tarihi çok eski zamanlara kadar gitmektedir. Eski dönemlerde bir ilaç gibi hastalara önerilen sabun, daha sonraları ticari olarak değer kazanmış ve tüm dünyaya yayılmıştır. Eski mısır dahil olmak üzere Hititler döneminde bile kullanılan sabun, günümüzde hoş kokuları ve cilde nem veren yeni yapıları ile yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Fakat halen evlerde yapılan ev yapımı sabunlar, çok kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Peki, sabun nasıl yapılır?

Evinizde sabun yapmak istiyorsanız, bitkisel ve hayvansal yağ, temiz odun külü, su ve tuz gereklidir. Piyasada satılan sabunların hepsinde hayvansal yağ kullanılmaktadır, hayvansal yağlar, hızlı köpürmeleri nedeni ile çok tercih edilseler de, bitkisel yağlardan yapılan sabunlar cilt sağlımıza çok faydalıdır. Zeytinyağı, defne yağı, pamuk yağı ve fıstık yağı sabun yapımında rahatlıkla kullanılan bitkisel yağlardır. Yukarıda saydığımız malzemeler arasında kül saydık. Kullanacağınız kül, meşe ağacı, kayın ağacı veya elma ağacı külü olabilir.  Bir ölçü suya, külü koyup ateşe alın ve indirip dinlendirin. Ne kadar kül koyacağım diyorsanız, halen kullanılan basit bir formül verelim, küllü karışıma küçük bir patates atın. Patates batıyorsa kül miktarını arttırın. Patates suyun üstünde kalıyorsa, su ilave etmeniz gerekiyor. Başka bir kapta üç ölçü yağı, yaklaşık 50 dereceye kadar ısıtın. Yağın ılınmasını bekleyin, küllü suyu üzerine ilave edin, karışımı ateşin üstünde tahta kaşıkla karıştırın ve içine bir tutam tuz atın. Bu tuz, sabunun sert olmasını sağlayacaktır. Yaklaşık yarım saat sonra yoğunlaşacaktır ve artık sabununuz hazırdır. Bu karışımı kalıplara alın, 2 gün kalıpta bekletin ve 1-2 ay gölgede kurutun. Kullanıma hazır hale gelecektir.

Sabun yapımında içine ekleyeceğiniz lavanta, gül yağı veya parfüm ekleyerek kokulu sabun yapılabilir. Üstelik, evde yapılan sabunlarda koku daha uzun süre kalacaktır. Bitkisel yağ ile yapıldığından cildinize iyi gelecektir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.