Menu

Sabah yorgunluğu nasıl engellenir

yorgun baş

Sabahları yataktan yorgun ve ağrılar ile kalkıyorsanız kronik yorgunluğunuz olabilir. Özellikle mevsim geçişlerinde bunlar şiddetleniyorsa bazı küçük uygulanabilecek şeyler ile düzelebilirsiniz. Yorgunluğun pek çok sebebi olabilir.

yorgun1

Yorgunluğun karaciğer, kalp ve böbrek yetmezliği, kansızlık, enfeksiyonlar, hormonal problemler, diyabet, hipotiroid, kanser gibi nedenler ile oluşabileceği biliniyor. Ayrıca, stresli bir yaşam, uyku problemleri, depresyon, alkol ve sigara kullanma ile de oluşabilir. Yetersiz ve dengeli olmayan beslenme şekli kendinizi yorgun hissetmenizi sağlayabilir. Fakat, yorgunluğunuzun altında yatan neden herhangi bir hastalık kaynaklı ise, o hastalık tedavi edilmedikçe düzelemezsiniz. Bu nedenle mutlaka bir hekime gözükün ve tahlil yaptırın. Hastalığın tanısı koyulduktan sonra tedaviniz yapılmalıdır.

yorgun2

Yorgunluğun başlıca nedeni kansızlıktır. Kadınlarda kansızlık, erkeklere göre çok daha fazla görülür. Bu nedenle haftada 2-3 kez düzenli olarak yumurta tüketilmelidir. Haftada 2-3 kez kırmızı et, kırmızı etin içinde ki demiri alabilmek için C vitamini ile tüketilmelidir.  Çay ve kahve demir emilimini yavaşlattığından tüketilmemelidir. Özellikle kuru meyveler içinde demir oranı yüksektir. Bu nedenle bol bol tüketilmelidir.

yorgun3

Yorgunluğu azaltmak için yapılacaklar

Mümkün olduğunca öğün atlamadan beslenmeye dikkat edin. Az az ve sık yiyerek metabolizmanızı güçlendirin. Tan buğday ekmeği, çavdar ve kepekli ekmek tüketin. Gün içinde en az 1.5 litre su için. Yağlı ve kızartmalı yiyeceklerden uzak durun. Akşam yemekleriniz sebze ve salata ağırlıklı olsun. Etleri öğlen yemeklerinde tüketin. Alkol ve sigarayı bırakın. Kendinize muz ve kivi ile yapılmış salatalar hazırlayın. Sporu hayatınıza mutlaka katın. Yakın yerlere yürüyerek gidin, merdivenleri adımlayın. Stresten uzak durun. Stresin bağışıklık sitemi dahil olmak üzere vücudunuzda yarattığı etkiler çok şiddetlidir. Stresten uzak kalarak kendinizi daha dinç hissedersiniz. Yorgunluğunuz kalmaz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.