Sabah namazı kaç rekat
Menu

Sabah namazı kaç rekat

Sabah namazı dört rekattır. İlk iki rekatı sünnet, diğer iki rekatı da farzdır. Önce sünnet kılınır. Kıbleye dönülür, sabah namazının sünnetini kılmak için kalben niyet edilir. Dil ile de gizli olarak “niyet ettim Allah rızası için bugünkü sabah namazının sünnetini kılmaya” denir.

Nasıl kılınır?

Ayaklar arasında dört parmak kadar boşluk bırakılır. Eller sağa ve sola tabii halde bırakıldıktan sonra, avuç içleri kıbleye bakacak şekilde kulak memesine kadar kaldırılır. “Allahu ekber” diyerek iftitah tekbiri alınır. Eller kulak hizasından indirilirken sol el göbek altına konulur,sağ elin baş parmağıyla küçük parmak halka şekline getirilerek sol bilekten kavranır. Kalan üç parmak da sol elin bileği üzerinden kola doğru düz şekilde uzatılır. Kadınlar ellerini omuz hizasına kaldırarak tekbir aldıktan sonra, sol eli göğüsleri üzerine sağ el de sol elin üzerine düz bir şekilde konulur.

Kıyamdayken ( ayaktayken ) ilk önce Sübhaneke sonra besmele çekilerek Fatiha suresi okunur. Amin denildikten sonra bir tane de zamm-ı sure yani kısa bir sure daha okunur. Sonrasında eller Allahu ekber denilere salınır ve rükuya gidilir. Yani dizler kırılmadan iki el diz kapaklarında olmak şartıyla sırt ve bel aynı hizada olur. Rükuda 3 kere Sübhane Rabbiye’l azim denir. Kadınlar rükuda ellerini diz kapaklarına koyar ve dizlerini az miktarda kırarlar, bellerini düz tutmadan hafifçe eğilirler. Sonrasında, Semiallahu limen hamideh diyerek rükudan doğrularak kıyam pozisyonuna gelinir. Eller yanlara salınır ve Rabbena Leke’l hamd denir. Sonra Allahu ekber denerek secdeye gidilir. Önce dizler, sonra eller yere konulur. Baş ellerin arasında kalacak şekilde, alın ve burun yere temas eder. Eller kıbleye doğru uzatılır, dirsekler yanlardan açılır, uyluklar karından uzak tutulur, karın içeri çekilir ve kollar yere temas ettirilmez. Üç kere Sübhane Rabbiye’l ala denir. Kadınlar, dirsekleri yere yapışık ve uyluklarına temas edecek şekilde secde ederler. Allahu ekber denerek secdeden kalkılır. Tekrar Allahu ekber denerek ikinci secdeye gidilir. İkinci secdede de aynı durum ve tesbih duası yapılır. Sonrasında yine Allahu ekber denerek, ikinci rekata kalkılır. İlk rekattaki gibi eller bağlanır ve aynı şekilde okumalarda dahil yapılarak tekrarlanır. Son secde yapıldıktan sonra, oturulur sırasıyla et-Tehiyyatü, Allahümme salli ve Allahümme barik salavatları, sonrasında da Rabbena Atina ve Rabbenağfirli duaları okunup, önce sağa dönülerek es-selamü aleyküm ve Rahmetullah, sonra sola dönerek es-selamü aleyküm ve Rahmetullah denip selam verilir ve sünnet bitirilmiş olur.

Sabah namazının farzı sünneti gibi kılınır. Tek farkı niyet ederken … farzını kılmaya şeklinde değiştirilmesi gerekmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.