Sabah kalkmada zorluk neden olur
Menu

Sabah kalkmada zorluk neden olur

sabah uyanmada zorluk

Sabahları yataktan kalkmakta zorluk yaşayan pek çok insan vardır. Aslında önemsiz gibi, gelen bu durum ciddi hastalıkların özelliklede hormon bozukluklarına işaret ediyor olabilir. İnsülin direnci ve tiroid hormonunun az salgılanması sabah yataktan kalkmayı zorlaştırır.

sabah kalkamamak

İnsülin hormonu bozukluğu nedir?

İnsülin hormonu pankreasta bulunan beta hücreleri tarafından salgılanan kan içinde ki şeker oranına göre ayarlanan bir hormondur. Kan içinde olan şeker oranı artınca hemen insülin salgısı yapılır. Kanda var olan şekerin hücrelere iletilmesi pankreastan salgılanan insülin sayesinde olur. İnsülin hormonu salgısı yetersizse, şeker hücrelere iletilemez ve kanda birikerek şeker hastalığını oluşturur.

İnsülin direnci nedir?

Kanda şekerin fazlalaşması ve insülin hormonunun yeterince etkili olmaması durumuna insülin direnci denilir. İnsülin direnci, şekerin kas ve yağ hücrelerine girmesini engeller. İnsülin direnci arttıkça daha fazla insülin salgısı gerekir. Daha fazla pankreas bezinden insülin salgılanır ve zamanla pankreas bezi çok çalışmaktan yorulur ve insülin salgısı yavaşlar. Böylece, şeker hastalığı ortaya çıkar. İnsülin direncinin oluşması ile, kaslara ve karaciğere şeker yeterince ulaşamadığından kanda birikir ve kan şekeri hızla yükselir. Ayrıca yağların çözülmesi ile kanda yüksek oranda yağ oluşur. İnsülin direnci olan kişilerde kilo artar ve kilo arttıkça şeker hastalığı hızla ilerler.

Sabah kalkmakta zorlanan kişiler

Gün içinde acıkma sık oluyor ve şekerli gıdalara dayanamıyorsanız, öğleden sonları baş ağrıları, zor uyku, kötü rüyalar, devamlı yorgunluk, baş dönmesi, yemek sonrası bitkinlik, halsizliğin yemek esnasında olmaması, yemek yemeyince ellerde titreme, çabuk sinirlenme, uyuklama gibi sorunlarınız varsa kan şekeriniz düşük olabilir.

Kan şekeri düşüklüğü, dengesiz beslenme, stres ve kafein alımı ve ailede 1. derecede yakında şeker hastalığı olması ile oluşur. kan şekeri düşüklüğüne hipoglisemi denir ve belirtileri şunlardır ;

Halsizlik, bitkinlik, psikolojik ruh hali değişimi, sinirlilik, baş ağrıları, ellerde titreme, bulantı, görmede bulanıklık, çift görme, çarpıntı, el titremesi, kas ağrıları, baş dönmesi, soğuk terleme, ani yorgunluk, şiddetli yorgunluk, yeme isteği, isteksizlik, depresyon, fobi, alerji, uykusuzluk, şekerli gıda yeme isteği, ağlama nöbetleri, bayılma ve koma hali olarak sayılabilir. Kan şekeri düşüklüğünden kurtulmak için hemen bir doktora gözükmeli ve Gİ diyeti uygulanmalıdır. Gİ diyeti ile sabah kalkmada zorluk ve yukarıda sayılan tüm etkiler düzene girmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.