Menu

Romatizma nedenleri ve belirtileri

44

Vücudumuzun hareket etmesini sağlayan kas, iskelet sistemimizde oluşan ağrı, şişlik ve hareket kabiliyetini kaybetmeye varan hastalıklara romatizma denilir. Yaklaşık 200′ den fazla romatizma çeşidi bulunmaktadır. Ağrı, ateş, eklem tutulması, zayıflık ve iç organlarda hasar yaratan bir hastalıktır. Genelde çocuklarda 9 yaşlarından itibaren görülebilir. Kız çocuklarında görülme olasılığı, erkek çocuklarına göre daha fazladır. Hızlıca bir anda oluşabileceği gibi uzun sürede de oluşabilir.

romatizma1

Romatizma neden oluşur ? Romatizmanın bu gün dahil neden oluştuğu tam olarak bilinemiyor. Ailesel faktörler, genetik, yaş, yaşam şekli ve yeri, bazı ilaçlar ve kazalar nedenleri olabilmektedir. İltihaplı oluşan romatizmalara genelde bakteri ve virüsler neden olmaktadır.  Rutubetli , soğuk veya aşırı sıcak bölgelerde yaşayan insanlarda görülebilen romatizma, psikolojik travmalar ile de ortaya çıkmaktadır.

roma2

Romatizma belirtileri nelerdir? Romatizma genelde kendini ağrı ile belli eder. Daha sonra hareket kabiliyetinde azalmalar oluşur. Gözlerde kaşıntı, sıcak ve rutubetli ortamlarda ağrılarda artış, eklemlerde şişme veya kızarıklık sıklıkla görülür. Sinir sisteminde hatta kalp ve dolaşım sisteminde farklılıklar oluşabilir.

roma3

Romatizma çeşitleri nelerdir? Yumuşak doku romatizması, eklem romatizması, iç organ romatizmaları ve hepsinin bir arada olduğu romatizmalar vardır.

romatizma4

Romatizma tedavisi nasıl yapılır? Her hastaya göre ve metobolizma için farklı tedaviler uygulanır. Genelde hastalar, ilaç ve fizik tedavi ile normal hayatlarına dönerler fakat tam olarak iyileşme yoktur. Cerrahi uygulanan tedavilerde yapay eklem takılması işlemi yapılır ve hasta eski hayatına geri dönebilir.

roma5

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.